Ehliyet sınavını kazandım ne yapmalıyım?

Ehliyet sınavı kazandım ne yapmalıyım diye merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Ehliyet sınavını geçtikten sonra yapmanız gerekenler aşağıda adım adım anlatılmıştır. İyi okumalar.

Elektronik ehliyet sınavından 50 sorudan en az 35 soruyu doğru yaparak 70 puan ve üzeri alan adaylar ehliyet sınavını kazanmış olurlar. Bu aşamadan sonra adaylar sırası ile

  • Sürücü kursundan direksiyon eğitimi alacak
  • Direksiyon sınavına girecek
  • Sürücü sertifikaları geldikten sonra ehliyet için başvurularını yapacaklardır.

Ehliyet sınavını geçtim ne yapmalıyım?

Direksiyon eğitiminin alınması ve direksiyon sınavına girilmesi

Ehliyet sınavınızı kazandıktan sonra ilk etapta sürücü kursunuz size 

zorunlu direksiyon dersi verir.

Daha sonra sürücü kursuna kayıt olduğunuz yerdeki trafik komisyonu tarafından belirlenen tarihte direksiyon sınavı yapılır. Direksiyon sınavı 35 dakika sürer. Bunun 5 dakikası araç tanıma soruları ve 30 dakikası sürüş becerisi ve trafik algısına yönelik davranışlar bölümüdür. Sürüş becerisi bölümünde sınav komisyonu sizi direksiyon sınavı puanlama tablosuna göre değerlendirir.

Sürücü sertifikalarının hazırlanması

Direksiyon sınavını başarı ile geçen adayların sürücü sertifikası, sürücü kursu tarafından hazırlanarak Milli Eğitim Müdürlüğü’ne onaya gönderilir. Sertifikalarınız Milli Eğitimdeki yoğunluğa göre ortalama 1 hafta içerisinde onaylanır ve sürücü kursuna geri gönderilir. Onaylanan sertifikalar kursiyerlere teslim edilir.

Ehliyet başvuru işlemleri

Sürücü sertifikalarını kursunuzdan teslim aldıktan sonra bunları 2 yıl içerisinde ehliyete dönüştürmelisiniz. Bu süre içerisinde ehliyet için başvurunuzu yapmazsanız sertifikanız iptal oluyor ve tekrar ehliyet sınavına girmeniz gerekiyor.

Ehliyet başvuru işlemleri nüfus müdürlükleri aracılığı ile yapılmaktadır.

Ehliyet başvuru için gerekli belgeler

Ehliyet başvurusunu yaptıktan sonra ehliyetiniz 15 gün içerisinde düzenlenerek PTT kargo ile ikametgah adresinize gönderilir. Bu süre içerisinde araç kullanabilmeniz için nüfus müdürlüğünde size geçici ehliyet belgeniz verilir. Bu belgenin geçerlilik süresi 15 gündür. 15 günün sonunda artık geçici belge ile araç kullanamazsınız.

34 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ceren
12 Nisan 2021 21:47

Ehliyetimi kazandim almadan yurt disinda işe basladim iki yil dolmasina bir ay var annem veya babam benim adıma teslim alabilirmi not parmak izim nüfus dairesinde var

RMO
26 Kasım 2020 10:32

AMA DÜZGÜN YAZAMAMIŞSIN

Onur
30 Ekim 2020 22:49

Ben 2018 yılında ehliyet sınavından geçtim alamadan 1 hafta sonra cezaevine girdim daha yeni pandemiden dolayı izinli çıktım şimdi dosyam 2 yıl geçtiği için yanmış oluyor mu hala nüfus cüzdanımda yok yanıtlarsanız sevinirim

Abdullah
5 Nisan 2021 08:59
Reply to  Onur

Reis yanmış oluyor tekrar girmen gerekiyor sınava