1. Anasayfa »
  2. Ehliyet Çeşitleri

B sınıfı ehliyet nasıl alınır?

B sınıfı ehliyet; otomobil ve kamyonet sürücülerine verilen ehliyet türüdür. B sınıfı ehliyet nasıl alınır?, b sınıfı ehliyet için gerekli belgeler, b sınıfı ehliyet hangi araçları kullanabilir? detaylar sayfanın devamında … B sınıfı ehliyet çevirme ile ilgili sorular sayfanın alt kısmındadır.

B sınıfı ehliyet nasıl alınır? görseli

B sınıfı ehliyet almak için gerekli şartlar

  • Ehliyet sınavı son başvuru tarihi itibari ile 18 yaşında olmak
  • En az ilkokul mezunu olmak

B sınıfı ehliyet almak için gerekli belgeler

B sınıfı ehliyet nasıl alınır?

B sınıfı ehliyet alabilmek için öncelikle sürücü kursuna yazılarak teorik eğitimi tamamlamalı ardından ehliyet sınavına girmelisiniz. Ehliyet sınavına girmeden önce mutlaka geçmiş yıllarda çıkmış soruları çözün. (Bakınız: Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular, Bakınız: Ehliyet Deneme Sınavı) Ehliyet sınavını başarı ile tamamlayan adaylar direksiyon sınavı için sürücü kursundan direksiyon eğitimi almaya başlar. Direksiyon eğitimini tamamlayan adaylar daha sonra ilçe trafik komisyonu tarafından belirlenen tarihlerde (bakınız: direksiyon sınav tarihleri) direksiyon sınavına girer.

Direksiyon sınavını geçen adayların sürücü sertifikaları, ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından düzenlenerek sürücü kursuna gönderilir. Sürücü sertifikaları ile araç kullanamazsınız. Düzenlenen sürücü sertifikalarının geçerlilik süresi 2 yıldır. Sürücü adayları bu sertifikaları 2 yıl içerisinde ehliyete dönüştürmek zorundadır. 2 yıl içerisinde ehliyete dönüştürülmeyen sürücü sertifikaları iptal olur ve tekrar ehliyet ve direksiyon sınavına girmek zorunda kalırsınız.

Sürücü sertifikanızı sürücü kursundan aldıktan sonra yukarıdaki belgeleri de alarak ilçe nüfus müdürlüklerine gidersiniz. Gitmeden önce mutlaka randevunuzu internet üzerinden alın ve ehliyet harçlarını anlaşmalı bankalara yatırın. (Bakınız: Ehliyet ücreti hangi bankaya yatıyor?) İlçe nüfus müdürlüğünde ehliyet başvurunuzu yaptığınızda size geçici belge verilir. Bu geçici belgenin geçerlilik süresi 15 gündür. Bu süre içerisinde ehliyetiniz PTT kargo ile ücretsiz olarak ikametgah adresinize gönderiliyor. Eğer 15 gün içerisinde ehliyetiniz elinize ulaşmazsa tekrar ilçe nüfus müdürlüğüne giderek yeni bir geçici belge çıkartıyorsunuz.

Sürücü sertifikası

Ehliyet ve direksiyon sınavını başarı ile tamamlayan adaylara verilen bir belgedir. İlçe milli eğitim müdürlükleri tarafından düzenlenir. Direksiyon sınavı yapıldıktan sonraki 15 gün içerisinde düzenlenip sürücü kursuna gönderilir. Adaylar sürücü sertifikalarını kayıt oldukları sürücü kursundan alırlar. Alınan bu sertifikaların geçerlilik süresi 2 yıldır. Bu 2 yıl içerisinde adaylar sürücü sertifikalarını ekliyete dönüştürmek zorundadır. 2 yıl içerisinde ehliyete dönüştürülmeyen sertifikalar iptal olmakta ve ehliyet alabilmek için tekrar bir sürücü kursuna kayıt olarak ehliyet ve direksiyon sınavına girmektesiniz. Bu nedenle bu 2 yıllık süreyi sakın geçirmeyin.

Sürücü kursu dosyası

Şoförler odası tarafından verilen karton bir dosyadır. Üzerinde sürücü dosyası yazar. Çok gerekli bir belge olmamakla birlikte sürücü adaylarını şoförler odasına yoldurmak için istenmektedir.

Sürücü sağlık raporu

Sizden sürücü olabileceğini belgeleyen ve sağlık kurumlarından alınan bir rapordur. Aile hekimlikleri tarafından verilmektedir. Daha detaylı bilgi için bakınız: ehliyet sağlık raporu işlemleri

Biyometrik fotoğraf

Ehliyet için 2 adet biyometrik fotoğraf istenmektedir. Biyometrik fotoğraf, 5cmX6cm ebatlarında, düz beyaz arka fonda çekilen vesikalık fotoğraftan farklı bir fotoğraf çeşididir. Eğer başörtüsü ile biyometrik fotoğraf çektirecekseniz, çene ucunuzdan alına kadar olan kısım görünür şekilde olmalıdır. Siz herhangi bir fotoğrafçıya giderek ehliyet için biyometrik fotoğraf çektireceğinizi söyleyin onlar ne şekilde çekeceğini bilir.

B sınıfı ehliyeti çevirme işlemleri

B sınıfı ehliyetim var a2 almak istiyorum

B sınıfı ehliyeti olanlar A2 sınıfı motor ehliyeti alabilmek için öncelikle bir sürücü kursuna yazılarak direksiyon eğitimi alıyorlar. Direksiyon eğitiminin sonunda direksiyon sınav ücreti yatırılıyor ve A2 motor ehliyeti için direksiyon sınavına giriliyor. Direksiyon sınavından başarı ile geçen adayların A2 sürücü sertifikası düzenleniyor ve adaya veriliyor. Sertifikasını alan aday yeni ehliyetini almak için nüfus müdürlüğünden randevu alarak gerekli belgelerle beraber başvurusunu yapıyor. Daha detaylı bilgi için yeni ehliyet başvuru işlemleri adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar