1. Anasayfa »
 2. Faydalı Bilgiler

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik fotoğraf vize, seyahat vb. resmi işlemlerimizde yüzümüzün net bir şekilde tanımlanmasına olanak veren fotoğraf türüdür. Biyometrik fotoğraflar belirli standartlar çerçevesinde çekilebilmektedir ve bu standartlar ICAO Uluslararası Sivil Havacılık Kurumu tarafından belirlenmiştir.

Biyometrik fotoğraf görseli

Biyometrik Fotoğraf Nerelerde Kullanılır?

Vesikalık fotoğraf çektirirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bu vesikalık fotoğrafı nerede kullanacağınızdır. Vesikalık fotoğraflar 3 ayrı kategoriye ayrılırlar;

 • Standart Vesikalıklar
 • Portre Vesikalıklar
 • Biyometrik Vesikalıklar

Eğer kimlik, ehliyet, pasaport veya vize başvurusunda bulunacaksınız bu vesikalık tülerinden  biyometrik vesikalık fotoğrafı olanı çektirmeniz gerekmektedir.

Biyometrik fotoğrafta en çok dikkat edilmesi gereken nokta arka planın beyaz olması ve fotoğrafında tam karşı cepheden dümdüz bir şekilde çekilmesidir.

Biyometrik Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Biyometrik vesikalık fotoğrafı her fotoğrafçı kendi istediği gibi değil ,Uluslararası Sivil Havacılık Kurumunun(ICAO) koymuş olduğu ve aşağıda sıralanan standartlar çerçevesinde çekmesi gerekmektedir.

 • Yüz fotoğraf üzerinde tamamen ortalanmalıdır
 • Fotoğrafta yüz saç modeliyle beraber tamamen belirgin olmalıdır
 • Kontrast ayarları düzgün bir şekilde ayarlanmalı ve bütün ayrıntılar net bir şekilde görülmelidir
 • Baş dik olmalı ve kesinlikle herhangi bir yöne dönük bir şekilde olmamalıdır
 • Arka plan beyaz fon olmalıdır ve kesinlikle arka fonda hiçbir suretle desen bulunmamalıdır.
 • Gözler kapalı olmamalı ve fotoğrafta net bir biçimde görülmelidir
 • Fotoğrafta gülme ,ağlama gibi mimikler olmamalı ağız kapalı bir şekilde bir şekilde çekilmelidir
 • Fotoğrafta kırmızı göz hatası veya efekti bulunmamalıdır
 • Eğer gözlük varsa gözlük üzerinde yansımalar olmamalı ve gözler net bir şekilde görülmelidir.
 • Gözlük camları renkli olamaz ve güneş gözlüğü kullanılamaz
 • Küçük çocuklara çekilen fotoğraflarda başka bir kişi veya nesne bulunamaz

 

En çok sorulan sorular

Başörtülü kişilerin fotoğrafların baş çene ucundan alına kadar açık bir şekilde görülmeli ve başörtüsü yüzü kapatacak şekilde gölge oluşturmamalıdır.

Biyometrik fotoğraf çektiriken kadınların aklına en çok takılan sorulardan biride makyajlı biyometrik fotoğraf çektirip çektiremeyecekleri sorusudur. Makyajlı fotoğraf çektirmek kurallar açısından herhangi bir sorun teşkil etmemekle beraber en önemli nokta yapmış olduğunuz makyajın yüzünüzde bulunan herhangi bir lekeyi kapatıp kapatmamasıdır. Şayet yüzünüzde belirgin bir leke var ve sizde bunu makyajla kapatıp biyometrik fotoğraf çektirmişseniz ilerde biyometrik fotoğrafınızın bulunduğu kimlik kartları başınıza dert olabilir.

Biyometrik fotoğraflar net ve anlaşılır şekilde çekileceği için fotoğrafta sakallı olmanız herhangi bir sorun doğurmaz. Önemli olan nokta sakallı olup olmamak değil , çekilen fotoğrafın net ve kişilerin yüzlerinin ayırt edilecek biçimde görülebilmesidir.

Günümüzde biyometrik fotoğraf kullanımının artmasıyla beraber artık bütün fotoğraf stüdyoları biyometrik vesikalık fotoğraf hizmetini vermeye başlamıştır. Dolayısıyla biyometrik fotoğraf çektirmek için herhangi bir fotoğraf stüdyosuna başvurmanız yeterli olacaktır.

Normal şartlar altında, gelişen fotoğraf basım teknolojileri sayesinde biyometrik fotoğraflar çekimden 10 dakika sonrasında hazır hale getirilmektedir. Ancak hazır olma süresi başvurduğunuz fotoğraf stüdyosunun yoğunluğuna göre farklılık gösterebilir .

Biyometrik vesikalık fotoğraf fiyatları bulunduğunuz ile göre , hatta aynı ilde başvurduğunuz fotoğraf stüdyosuna göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak Türkiye geneline bakarak ortalama bir fiyattan bahsetmemiz gerekirse 12 adet biyometrik vesikalık fotoğrafı 400 TL ile 500 TL arasında çektirebilirsiniz.

Benzer Yazılar