1. Anasayfa »
  2. Ehliyet Sınavı

Ehliyet sınavından kaldım ne yapmalıyım?

2021 yılında Elektronik sınava girdim ve ehliyet sınavından kaldım ne yapmalıyım? Bir daha sınava girebilir miyim? Ehliyet sınavından 4. kez kaldım ne yapmalıyım? Bütün bu soruların cevabı haberin devamındadır.

Ehliyet sınavından kaldım ne yapmalıyım? görseli

Sürücü belgesi almak isteyen kursiyerlerin ilk geçmeleri gereken sınav elektronik ehliyet sınavıdır. Adayların elektronik ehliyet sınavına 4 kez giriş hakları bulunmaktadır. Elektronik sınava mazeretsiz olarak girmemeniz durumunda 1 hakkınızı kullanmış sayılırsınız.

Elektronik sınava girip sınavdan başarısız olmanız durumunda bir sonraki sınava girebilmek için tekrar ehliyet sınav ücretini yatırmanız gerekir. Elektronik sınav ücretini yatırdıktan sonra elektronik sınav randevu işleminiz sürücü kursunuz tarafından yapılır. En erken 15 gün en geç 45 gün sonrasına sınav randevunuz alınır ve randevu tarihinde tekrar sınava girersiniz.

En çok sorulan sorular

Ehliyet sınavından geçebilmek için 70 puan almanız gerekmektedir. 68 puan aldığınızda sınavdan kalırsınız.

Ehliyet sınavından 4 kere kaldığınızda sınava girmek için bütün haklarınızı kullanmış olursunuz. Bir daha sınava girebilmek için tekrar sürücü kursuna yazılmanız, tekrar sürücü kursu ücretini ödemeniz, tekrar teorik dersleri almanız gerekmektedir. Bütün bunları yaptıktan sonra sınava girmek için 4 hakkınız daha olur.

Ehliyet sınavından kalanlar ilk defa sınava girenlerle aynı tutarı öderler. 2024 yılı ehliyet sınav ücreti 750 TL'dir.

Ehliyet sınavında dosya yakmak, bütün sınav haklarını kaybetmek anlamında kullanılmaktadır. Sınava 4 kez girip kalırsanız dosyanız yanmakta ve tekrar sürücü kursunda dosya açtırmanız gerekmektedir.

Benzer Yazılar