1. Anasayfa »
  2. Ehliyet Sınavı

Ehliyet Sınav Ücreti 2024

2024 yılında ehliyet sınavına girecek adayların sınav ücreti 750 TL olarak açıklandı. Elektronik sınav ücretini geç yatıran kursiyerler …

Ehliyet Sınav Ücreti 2024 görseli
Yıl Sınav Ücreti
2024 750 TL
2023 160 TL
2020 98 TL
2019 80 TL
2018 75 TL
2017 70 TL
2016 60 TL
2017 70 TL
2016 60 TL

Elektronik sınav ücreti internetten yatırma

Sınav ücretini internet üzerinden online olarak yapmak isteyen kursiyerler, milli eğitim bakanlığı ödeme sistemini kullanabilir. Bu sistem üzerinden kredi kartı yada bankamatik kartı ile ödeme yapılabilmektedir.

Ödeme yapmak isteyen kursiyerlerin https://odeme.meb.gov.tr/ adresindeki başvuru bilgilerini doldurmaları gerekiyor. Başvuru sayfasında sizden cep telefonunuz, kimlik numaranız ve başvuru yapacağınız sınavı seçmeniz isteniyor. Sizin bu aşamada başvuru yapacağınız sınav olarak “ELEKTRONİK SINAV (RANDEVULU)” yazan kısmı seçmeniz gerekiyor.

E sınav ücreti atm’den nasıl yatırılır?

ehliyet sınav ücreti atm

Ziraat Bankası ATM ehliyet sınav ücreti yatırma

Giriş tuşuna basınız > Kartsız İşlem > Türkçe > Ödeme İşlemleri > Eğitim Ödemeleri > MEB Ödemeleri > Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı ekranını takip ediyorsunuz. Devamında TC kimlik numaranızı giriyorsunuz ve parayı yatırıyorsunuz. Sonraki ekranda bilgileri kontrol edip onaylıyorsunuz. Dekontu almayı sakın unutmayın.

Halkbank ATM ehliyet sınav ücreti yatırma

Giriş tuşuna basınız > Kartsız İşlem > Kurum Ödemeleri > Meb Ödemeleri ekranını takip ediyorsunuz. Daha sonra cep telefonu numaranızı ve TC kimlik numaranızı giriyorsunuz ve gireceğiniz sınavı seçerek parayı yatırıyorsunuz. Kontrol ekranında girdiğiniz bilgileri kontrol etmeyi ve dekontu almayı sakın unutmayın.

Bazı sürücü kursları, kursiyerlerden ehliyet sınav ücreti adı altında 150 TL ile 200 TL arasında değişen rakamlar talep ediyorlar. Yukarıda yazdığımız gibi ehliyet sınav ücreti 2021 yılı için 130 TL’dir ve fazlasını kurs sizden hizmet bedeli olarak almaktadır. Sınav ücretini anlaşmalı bankalara siz yatırırsanız bu ücreti ödemek zorunda değilsiniz. Kimsenin sizi kandırmasına izin vermeyin. Fazladan para vermeyin anlaşmalı bankalara kendiniz yatırın.

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı Kılavuzu 2021

4. SINAV BAŞVURU ÜCRETİ ve BANKA İŞLEMLERİ

Kursiyer, 2023 yılında her sınav dönemi için ayrı ayrı olmak üzere KDV dâhil 160.00 (yetmişbeş) TL MTSKS ücretini T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile kendi T.C kimlik numarasına göre MTSKS takviminde belirtilen sınav ücreti yatırma süresi içerisinde sınavın adıyla yatıracaktır. Kursiyer, banka dekont/ATM işlem fişini MTSKS uygulama takviminde belirtilen başvuru süresi içinde Özel MTSK müdürlüğüne teslim edecektir. T.C. kimlik numarası yanlış ise sorumluluk kursiyerin olacaktır. MTSKS takviminde belirtilen sınav ücreti yatırma süreleri değiştirilmez ya da uzatılmaz.

Ehliyet sınav ücreti yatırma tarihleri

Ehliyet sınav ücretini yatıracağınız zaman sürücü kursu size bilgi vermektedir.

Ehliyet sınav ücretlerinin aşağıda yazan tarihler arasında anlaşmalı bankalara yatırılması gerekiyor. Ehliyet ücretini yatırabileceğiniz bankalar için ehliyet sınav ücreti hangi bankaya yatıyor? yazımızı okuyabilirsiniz.

En çok sorulan sorular

Sınav ücretini yatırıp sınav başvurusu onaylanmayan ya da yanlış yatırılan ücretlere dair kursiyerlere ücret iadesi yapılacaktır. Başvurusu/sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, kursiyerlerin bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmayacaktır.

Sınavlarda yanlış yatırılan ücretlerin iadeleri sınavın tamamlanmasından yaklaşık 4 hafta sonra tek yanlı olarak döner sermaye işletmesi tarafından herhangi bir başvuru talep etmeksizin yapılacaktır.

Ücretlerin hangi bankaya yatırıldığına bakılmaksızın yalnızca Ziraat Bankası sistemleri aracılığı ile merkezi ödeme ekranlarından “MEB İade Bedeli” altında TC kimlik no ile sorgulama yaptırılarak iade edilecektir.

Adaylara kısa mesaj ile bilgilendirme yapılacaktır bu nedenle başvuru sırasında geçerli bir GSM(cep) telefon numarası girilmesi zorunludur.

Sınav ücretini sürücü kursu yatırabileceği gibi, bizzat kursiyerin kendisi de internet üzerinden yada anlaşmalı bankalara yatırabilir.

Başvuru yaptığı halde sınav ücreti yatırmayan, yatırmayı unutan ya da yanlış yatıran adaylar sınava giremez ve bir sınav hakkını kaybetmiş olur.

Benzer Yazılar