1. Anasayfa »
  2. Ehliyet Sınavı

Elektronik Ehliyet Sınavı Tarihleri

Elektronik sınav tarihleri MEBBİS sistemi tarafından sınav merkezlerinin yoğunluğuna göre belirlenmektedir. Özel Aligör Sürücü Kursu müdürü Ali bey, e sınav tarihlerinin belirleme sürecini başından sonuna ehliyethane ziyaretçilerine özel olarak anlatıyor.

E-sınav tarihleri

En son merkezi ehliyet sınavı 4 Ağustos 2018 tarihinde yapıldı. Bundan sonraki bütün sınavlar elektronik ortamda yapılacak. Özel Aligör Sürücü Kursu müdürü Ali bey e-sınav tarihlerinin nasıl alındığını ehliyethane ziyaretçileri için şu şekilde anlatıyor.

Elektronik ehliyet sınavına girecek adaylar her ayın 1’i ile 10’u arasında sürücü kursumuza kayıt oluyorlar. Daha sonra sürücü kursumuzun takvimine göre teorik dersleri alıyorlar. Ders takvimimiz mebbis sistemine de kayıtlı oluyor. Teorik dersleri tamamlamadan e-sınav için randevu tarihi alamıyoruz.

Adaylar teorik dersleri aldıktan hemen sonra adayların direksiyon sınav ücretini yatırıp MEBBİS sistemi üzerinden randevusunu alıyoruz. Burada adaylar için tarih seçiyoruz ancak ilgili tarihte sınav salonunda eğer boş yer yoksa daha sonraki bir tarihe randevu verebiliyor.

Randevu alındıktan sonra Milli Eğitim Müdürlüğü’nü arıyoruz ve adayın randevusu aynı gün onaylanıyor. Bazı adaylar sınava daha erken girebilmek için başka illerde sınava girmek istiyorlar ancak yeni yapılan bir yönetmelik değişikliği ile bu durumun önü kapatıldı. Adayın sürücü kursu hangi ilde ise sürücü adayı o ilde sınava girmek zorunda.

Tabi ki bu durum bazı mağduriyetleri doğursa da şimdilik süreç bu şekilde işliyor.

Özetle e-sınav tarihleri MEBBİS sistemi üzerinden sınav merkezlerinin yoğunluğuna göre belirlenmektedir. Sistem tarafından verilen tarih 10 gün sonrasına verilebileceği gibi yoğunluğa göre 20 gün sonrasına verilebilir.

Elektronik ehliyet sınavına hazırlanan adaylar için hazırladığımız 24 deneme sınavını mutlaka çözmelisiniz. Soruları buradan çözebilirsiniz.

Elektronik ehliyet sınavı başvuru ve randevu işlemleri hakkında daha detaylı bilgi için elektronik ehliyet sınavı başvuru ve randevu adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Elektronik sınava giren adaylar başarısız olmaları durumunda en erken 15, en geç 45 gün içerisinde tekrar sınava girmelidir. Adayların bu süreler içerisinde sınava girmemesi 1 sınav haklarının yanmasına sebep olacaktır. Toplamda 4 kez başarısız olma hakkınız vardır. Eğer 4. kez sınava girip başarısız olursanız dosyanız yanacak ve tekrar sürücü kursundan teorik eğitimi almanız gerekecektir.

E-sınav tarih değiştirme

Elektronik sınav için randevusunu alan adaylar bazı durumlarda randevusunu değiştirmek zorunda kalmaktadır. Örneğin 6 Ağustos’ta elektronik sınava girecek adayın aynı tarihte farklı bir ilde iş mülakatı olabilir. Bu durumda adayın yapması gereken randevu tarihinden en az 4 gün önce sürücü kursuna dilekçe vererek başvuruda bulunması ve randevu tarihinin değiştirilmesini talep etmesidir.

Adayın sınava gireceği tarih sürücü kursu tarafından değiştirilecektir.

E-sınav tarih sorgulama

E-sınav tarihinizi ancak kayıtlı olduğunuz sürücü kursundan öğrenebilirsiniz. Sınav için randevunuzu alan sürücü kursu sınav giriş belgenizi onaylatıp size teslim eder. Sınav giriş belgenizde sınava girecek olduğunuz salon, sınav tarihi ve saati gibi bilgiler yer almaktadır.
E sınav görevli ücretleri

2018 (Ocak – Haziran) Vergi Dilimi
Görev %15 %20 %27
E-Sınav Uygulama İzleme Sorumlusu 137,17 129,02 117,63
E-Sınav Salon Başkanı 118,88 111,83 101,95
E-Sınav Gözetmen 109,73 103,22 94,1
2018 (Temmuz – Aralık) Vergi Dilimi
Görev %15 %20 %27
E-Sınav Uygulama İzleme Sorumlusu 149,03 140,19 127,80
E-Sınav Salon Başkanı 129,16 121,50 110,76
E-Sınav Gözetmen 119,23 112,15 102,25

Benzer Yazılar