1. Anasayfa »
  2. Faydalı Bilgiler

Elektronik Ehliyet Sınavı Başvuru ve Randevu İşlemleri

Elektronik ehliyet sınavı başvuru ve randevu işlemleri kayıt olduğunuz sürücü kursu tarafından MEBBİS sistemi üzerinden yapılır. Özel Aligör Sürücü Kursu Müdürü Ali bey; e sınav başvuru ve randevu sürecini ehliyethane ziyaretçileri için anlatıyor.

Elektronik Ehliyet Sınavı Başvuru ve Randevu İşlemleri görseli

Elektronik Ehliyet Sınavı Başvuru İşlemleri

4 Ağustos 2018 ehliyet sınavından sonra artık tüm Türkiye genelinde uygulanmaya başlayan elektronik ehliyet sınavı başvuruları kayıt olduğunuz sürücü kursu tarafından MEBSİS sistemi üzerinden yapılmaktadır.

E-Sınav Başvuru Şartları

  • Sürücü kursundaki teorik eğitimin tamamlanmış olması
  • Elektronik sınav ücreti olan 75 TL’nin yatırılmış olması
  • E-sınav randevu sisteminden sınav randevusunun alınmış olması
  • Daha önce e-sınava girmiş ise sınav tarihinin üzerinden en az 15 gün geçmiş olması

E-sınav başvuru ücretinin yatırılması
E-sınava katılacak adaylar 75 TL başvuru ücretini T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile yatıracaktır.

E-sınav başvuru ücreti yatırıldıktan sonra kayıt yaptırdığınız sürücü kursu mebbis sistemi üzerinden randevunuzu alacaktır. Alınan randevular il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından onaylanacaktır.

Elektronik Ehliyet Sınavı Randevu

  • E sınav için randevu alınmasında ilk aşama teorik eğitimin tamamlanmasıdır. Teorik eğitimi tamamlamayan adaylar elektronik sınav için başvuru yapamazlar.
  • İkinci aşamada teorik eğitimini tamamlayan adayın ehliyet sınav ücreti yatırılır. Ehliyet sınav ücretini adayın kendisi yatırabileceği gibi kayıtlı olduğu sürücü kursu da yatırabilir.
  • Üçüncü aşamada sürücü kursu MEBBİS sistemi üzerinden aday için randevu alır. Randevu alma işlemleri yalnızca sürücü kursu tarafından yapılmaktadır. Adayın kendisi randevu alamaz. Sürücü kursu e-sınav için sistem üzerinden bir tarih seçer ancak sınav merkezinin yoğunluğuna göre sistem tarafından daha sonraki bir tarihe randevu verilebilir. Daha detaylı bilgi için elektronik sınav tarihleri adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Randevusu sürücü kursu tarafından alınan adayın elektronik sınav başvurusu tamamlanmış olur. Kursiyerin belirlenen tarih ve saatte sınava girmesi zorunludur. Aksi takdirde kursiyer 1 (bir) sınav hakkını kullanmış sayılır.

Elektronik sınavda başarısız olan kursiyer en erken 15 en geç 45 gün içerisinde tekrar randevu alarak sınava girebilir. Bu süre içerisinde randevu almayan adaylar bir sınav hakkını kullanmış sayılır.

E-sınav randevu değiştirme

E-sınav randevu tarihinden 4 gün öncesine kadar randevunuzu değiştirebilirsiniz. Randevunuzu değiştirebilmek için kayıtlı olduğunuz sürücü kursuna bir dilekçe ile başvurmalısınız. Sürücü kursu dilekçenizi Milli Eğitim Müdürlüğü’nde teslim ederek randevu tarihinizi değiştirecektir.

Elektronik sınav giriş belgesi

Sürücü kursunuz elektronik sınav için randevunuzu alıp başvurunuzu onaylatır. Daha sonra sistem üzerinden ehliyet sınavı giriş belgenizi oluşturarak çıktı aldıktan sonra onaylatır ve size teslim eder. Sınav giriş belgelerinizi sürücü kursu haricinden internet üzerinden görüntüleyemez, çıktı alamazsınız.

Sınav giriş belgeniz olmadan elektronik sınava giremezsiniz. Sürücü kursundan giriş belgenizi almayın. Sınava giderken yanınıza elektronik cihaz almayın ve kimliğinizi getirmeyi unutmayın.
Elektronik ehliyet sınav sonuçları
Elektronik ehliyet sınavına giren adayların sınav sonuçları sınav bittikten hemen sonra açıklanmaktadır. Sınav sonuçlarını daha sonra görüntülemek isteyen adaylar https://www.turkiye.gov.tr/meb-sinav-sonuc-sorgulama adresinden TC kimlik numaralarını girerek de görebilirler.

Elektronik sınava hazırlanan adaylar için 24 deneme sınavı hazırladık. Aşağıdaki resme tıklayarak ücretsiz 24 denemeyi çözebilirsiniz.

Elektronik Ehliyet Sınav Tarihleri
Elektronik sınav yılın her dönemi yapılmaktadır. Tarihler hakkında daha detaylı bilgi için üstteki başlığa tıklayın.

Benzer Yazılar