1. Anasayfa »
 2. Faydalı Bilgiler

Noter Araç Satışı

Bu yazımızda araç satış ve devir işlemlerinin noterde nasıl yapıldığı , hangi evrakların gerektiği ve işlem ücretlerinin ne kadar olduğu gibi araç satışıyla alakalı en çok merak edilen soruları cevapladık. Notere eksiksiz bir şekilde gitmek ve hata yapıp zarar etmemek için gerekli bütün bilgiler yazının devamında .

Noter Araç Satışı görseli

Bilindiği üzere araç satışları noter huzurunda yapılmakta ve noter huzurunda yapılmayan satış ve devirlerin hiçbir geçerliliği bulunmamaktadır. Bu yüzden araç satış ve devir işlemlerinde noter işlemleri çok büyük önem arz etmektedir.

SATIŞ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 • Kimlik Belgesi ( Ehliyet , pasaport,avukat kimliği de olabilir )
 • Trafik Belgesi
 • Ruhsat(eğer ruhsat kayıpsa geçici tescil belgesi de olabilir )
 • Vekaletname
 • Vergi Numarası ( eğer satış tüzel kişiliklere yapılacaksa )
 • İmza Sirküsü ( eğer satış tüzel kişiliklere yapılacaksa)

NOTER ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER

Eğer notere geldiğinizde herhangi bir sürprizle karşılaşıp , işinizi halledemeden geri dönmek istemiyorsanız aşağıdaki araç hakkındaki gerekli bütün kontrolleri yaparak aracın satışına mani bir durum olup olmadığını öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Muayene Kontrolü

Eğer aracınızın muayenesi yapılmamış ise aracın satışı gerçekleştirilememektedir . Bu yüzden notere gitmeden önce mutlaka aracınızın muayenesini yaptırın !

Motorlu Taşıtlar Vegisi Kontrolü

Aracınızın Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödenmemişse vergi borcunuzdan dolayı satış ve devir işlemleri gerçekleşmemektedir.

Trafik Cezası Kontrolü

Satışı yapılacak hakkında kesilmiş ve ödenmemiş trafik cezası bulunması halinde noterde satış işlemi gerçekleşemez. Bu yüzden notere gitmeden önce mutlaka aracınıza kesilmiş ceza olup olmadığını kontrol edin ve eğer trafik cezanız ödeyin.

Zorunlu Trafik Sigortası Kontrolü

Bu uyarımız da araç satışını devralacak vatandaşlarımıza. Eğer satışı gerçekleşecek aracın zorunlu trafik sigortası yoksa satış yinede gerçekleşmektedir , fakat aracı sigortasız trafiğe çıkarmakla ilgili bütün sorumlulukları aracı satın alacak kişi üstlenir. Size tavsiyemiz ,siz siz olun sigortasız araçla trafiğe çıkmayın!!!!

İpotek ve Haciz Kontrolü

Eğer aracın üzerine bankadan kredi çekilmiş veya ipotek koyulmuşsa bu engellerin kaldırılması gerekmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı araca bir haciz gelmişse satışın gerekleşmesi için yine bu haczin kaldırılması gerekmektedir.

HGS-OGS , Park Cezası Kontrolü

HGS, OGS gibi ücretli otoyollar veya köprülerden kartsız geçmiş ve ceza yemişseniz bu durumda araç satışına engel teşkil etmektedir.Yine otopark ücretlerinden dolayı araçlarına haciz koyulmuş araçlarda da satış işlemi gerçekleşmemektedir.

ARAÇ SATIŞI NOTER MASRAFLARI

1 şubat 2018 kanunda yapılan yeni düzenlemelerle beraber noter masraflarında değişiklikler olmuştur. En son yapılan düzenlemelerden sonra 2018 yılı için noter masrafları şu şekildedir ;

 • Noter Ücreti – 43 TL
 • Noter Evrak Bedeli – 120 TL
 • Belge Baskı Ücreti – 17 TL
 • Araç Satış Ücreti – 180 TL

PLAKA DEĞİŞİKLİĞİ MASRAFLARI

1 Şubat 2018 tarihinde yapılan son düzenlemeden sonra plaka değişikliği durumunda hiçbir ücret talep edilmemektedir. Noterde araç satışı gerçekleştirildiği sırada plaka değişikliği yapılmak istenirse noter sisteminde bulunan plaka tarafınıza verilmektedir. Eğer özel plaka sahibi olmak istiyorsanız notere gitmeden önce emniyet müdürlüğüne giderek özel plaka almak için gerekli olan ücreti yatırdıktan sonra aldığınız özel plakayı notere bildirmeniz gerekiyor.

NOTERDE SATIŞ ÜCRETİNİ ALICI MI SATICI MI ÖDER?

Bu konu hakkında özel bir düzenleme yada kanun yok. Ücreti kimin ödeyeceği tamamen alıcıyla satıcı arasında anlaşılacak bir durumdur. Ücreti ister ortaklaşa ödersiniz , ister alıcı ya da satıcı öder. Ülkemizde yerleşmiş olan genel kural ise noter satış masraflarını satıcının ödemesidir.

Benzer Yazılar