Direksiyon Sınav Ücreti

Direksiyon sınav ücreti 2021 yılı için 130 TL’dir. İkinci kez direksiyon sınavına girecek adaylardan sınav ücretine ek olarak direksiyon telafi eğitim ücreti alınır.

*** Sınav ücretini kursiyerler sürücü kursu aracılığı ile ödeyebileceği gibi doğrudan Ziraat, Vakıfbank yada Halk Bankası şubelerinden birine kendisi de yatırabilir.

Tüm yıllara ait direksiyon sınav ücreti tablosu
YılSınav Ücreti
2021130
2020120
2019110
2018100
201780

Direksiyon sınav ücreti yatırma

Direksiyon sınavına girecek kursiyerler, sınav ücretini banka şubeleri, ATM’ler veya sürücü kursu aracılığı ile ödeyebilir. Sınav ücretini internetten online yatırma imkanı bulunmamaktadır.

Ziraat Bankası sınav ücreti yatırma

ziraat bankası genel merkez

Direksiyon sınav ücretini Ziraat Bankası üzerinden yatırmak isteyen kursiyerler, banka şubeleri veya Ziraat ATM’lerini kullanabilir.

ATM İşlemleri:
Sırası ile aşağıdaki adımları takip edin.

 • Giriş” tuşuna basın.
 • Kartsız işlem” sekmesini seçin.
 • Türkçe” dilini seçin.
 • Ödeme İşlemleri” kısmını seçin.
 • Eğitim Ödemeleri” yazan yere tıklayın.
 • MEB Ödemeleri” ekranına gelin.
 • “Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı” yazan yere gelin.
 • Kimlik numaranızı yazın ve ödemenizi yapın.
 • Makbuzu alıp sürücü kursunuza teslim edin.

Halk Bankası sınav ücreti yatırma

halk bankası genel müdürlük

Direksiyon sınav ücretini Halk Bankası üzerinden yatırmak isteyen kursiyerler, banka şubeleri veya Halk Bankası ATM’lerini kullanabilir.

ATM İşlemleri:
Sırası ile aşağıdaki adımları takip edin.

 • Giriş tuşuna basın.
 • Kurum Ödemeleri kısmına gelin.
 • Açılan sayfada yine Kurum Ödemeleri’ne gelin.
 • MEB Ödemeleri yazan yere tıklayın.
 • Cep telefonu numaranızı yazın.
 • TC. kimlik numaranızı yazın.
 • Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı seçeneğine tıklayın.
 • Ekranda yatıracağınız tutarı göreceksiniz. Devam tuşuna basın.
 • Para yatırma ekranı gelince yine Devam tuşuna basın.
 • Ödemeyi yapın.
 • Tutarı onaylıyorsanız Devam tuşuna basın.
 • Son olarak adınızı ve soyadınızı ekrandan kontrol edin ve doğruysa onaylıyorum tuşuna basın.
 • Makbuzu alın ve sürücü kursunuza teslim edin.

Vakıfbank sınav ücreti yatırma

Vakıfbank Genel Müdürlük

Direksiyon sınav ücretini Vakıfbank üzerinden yatırmak isteyen kursiyerler, banka şubeleri veya Vakıfbank ATM’lerini kullanabilir.

ATM İşlemleri:
Sırası ile aşağıdaki adımları takip edin.

 • Giriş tuşuna basın.
 • Ödemeler ekranına gelin.
 • MEB İşlemleri yazan yere tıklayın.
 • Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı’na basın.
 • TC. kimlik numaranızı yazın.
 • Ödemenizi yapın.
 • Tutarı ve isminizi kontrol ettikten sonra onay tuşuna basın.
 • Makbuzunuzu alın ve sürücü kursuna teslim edin.

Direksiyon sınav ücreti hangi bankaya yatırılır?

Ücretin yatacak olduğu bankayı Milli Eğitim Müdürlüğü belirliyor ancak bu bankalar genelde Ziraat yada Halk Bankası oluyor. Yatacak bankayı sürücü kursunuz yada İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

Direksiyon sınav ücretini yatırmadım

Direksiyon sınav ücretini yatırmayanlar direksiyon sınavına giremez ve sınav ücretini yatırmadığınız için sınava girmezseniz bir hakkınızı kullanmış sayılırsınız.

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ödeyeceğim?

Direksiyon sınavından kalmanız durumunda tekrar sınava girebilmek için 130 TL direksiyon sınav ücreti, ortalama 200-300 tl arasında ilden ile ve kurstan kursa değişiklik gösterebilen  2 saatlik zorunlu direksiyon eğitimi ders ücreti ödersiniz.

Direksiyon Telafi Sınavı

direksiyon telafi sınavı

Direksiyon sınavından kalan adaylara daha sonra yapılan sınavlar telafi sınavı diye geçer.

Direksiyon sınavı telafi ücreti

Direksiyon sınavından kalanlar 2 saatlik zorunlu direksiyon eğitimine alınır ve buna telafi eğitimi denilir. Telafi eğitiminin ücreti sürücü kursundan sürücü kursuna değişmekle beraber ders başı ortalama 100-150 TL arası, 2 saatlik direksiyon dersinin toplam ücreti ise 200-300 TL arası bir değişiklik gösterebilir.

Direksiyon telafi ücreti zorunlu mu?

Direksiyon telafi ücreti alınması zorunlu bir ücrettir. Çünkü sürücü kursu, direksiyon sınavında kaldığınız için size 2 saatlik bir direksiyon eğitimi vermektedir. Bu eğitimin de takdir edersiniz ki maliyetleri vardır. Aracın yaktığı yakıtın ücreti, eğitmenin ücreti vb… Bu nedenle sürücü kursu sizden telafi eğitimi ücreti alır.

Direksiyon sınav ücreti hakkında önemli uyarı

Bildiğiniz gibi direksiyon sınav ücretini doğrudan sürücü kursuna ödeyebileceğiniz gibi kendiniz de yatırabiliyorsunuz. Sürücü kursuna yatırmanız durumunda kurs sizden 30-50 TL arasında değişen hizmet bedeli  alıyor. Buraya kadar her şey normal. İster hiç uğraşmadan bir miktar fazla para vererek sınav ücretini yatırıyorsunuz, isterseniz de doğrudan kendiniz bankaya giderek yatırıp fazladan ücret ödemiyorsunuz.

Ancak sürücü kurslarının birçoğu direksiyon ücretini siz yatırmak istediğinizde zorluk çıkarıyor, bu ücreti yalnızca kendilerinin yatırabileceğini ve sizin yatıramayacağınızı söylüyor. Hatta bir kısmı da sizden fazla ücret aldığını inkar ediyor ve direksiyon sınav ücretine zam geldiğini iddia ediyor.

Şu konudan emin olabilirsiniz ki 2021 yılı direksiyon sınav ücreti 130 TL’dir ve bu ücreti bankaya kendiniz de yatırabilirsiniz. Bu konu hakkında Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmış bir yönerge de bulunmaktadır. Sayfanın en alt kısmında bu yönergeye ulaşabilirsiniz.

Sürücü kursları zorluk çıkardığında bazı adaylar sürücü kursu ile sürtüşmek pahasına ücreti bankaya kendi yatırıp dekontu sürücü kursuna veriyor. Bazı adaylar da hiç uğraşmak istemiyor doğrudan 130 TL olan direksiyon sınav ücretini 170-180 TL olarak sürücü kursuna ödüyor. Seçim sizin.

Ancak bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı’nın büyük eksiği var. Art niyetli sürücü kursları ile sürücü adaylarını karşı karşıya getiriyor. Nasıl ki adaylar MEB’in herhangi bir  sınavına girerken sınav ücretini herhangi bir aracı ile değil de doğrudan kendileri ödüyorsa , direksiyon sınav ücretini de yalnızca kendileri yatırmalıdır. Sürücü kurslarının elinden bu para yatırma yetkisi alınmalıdır. Çünkü sürücü kursları bu işten haksız kazanç elde ediyorlar. (Parayı yatırmak için fazladan ücret talep etmeyen, yada ücreti kendi yatırmak istediğinde sorun çıkarmayan sürücü kurslarını tenzih ediyoruz.) Aynı sorun adaylar ehliyet sınav ücreti yatırırken de karşılarına çıkmaktadır.

ÖZEL MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİ KURSU DİREKSİYON EĞİTİMİ DERSİ SINAV YÖNERGESİ

MADDE 10-
Sınavda görev alanların ücretlerinin ödenmesi için kursiyerlerden Bakanlıkça her yıl ertesi yılın Ocak ayından itibaren uygulanmak üzere belirlenen miktarda sınav ücreti alınır. Sınava girecek kursiyerler veya kurs yöneticileri sınav tarihinden 6 iş günü önce sınav ücretlerini milli eğitim müdürlüğünce belirlenen bir bankada açılan hesaba yatırır. Liste ve makbuz kurs tarafından il/ilçe milli eğitim müdürlüğüne verilir. Bu ücret dışında kursiyerlerden direksiyon eğitimi sınavı için herhangi bir ad altında ücret alınmaz.

Yönerge metnine ulaşmak için TIKLAYIN (Açılan dosyada 16. sayfada)

32 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
milly
22 Eylül 2021 15:11

Merhaba bugün ziraat atmden dediklerinizi yaptım ama direksiyon sınav ücreti çıkmadı. Kurs benden 200 tl istedi gerçekten vermek istemiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Muhammet Yaman
27 Şubat 2021 17:08

Ben 3 direksiyona gircem ne kadar ödüycem

FERDİ
24 Aralık 2020 19:02

direksiyon sınav ücreti 120 TL’dir. deniyor fakat sürücü kursu benden 200 TL istedi. kendim ATM üzerinden yatırsam işlem geçerli olur mu ?

Osman bey
8 Ağustos 2020 12:51

Ben sinava giremedigim icin hastaneden rapor aldım tekrar para yatıracakmıyım

Mervee
28 Kasım 2020 22:01
Reply to  Osman bey

Bende bu sorunun cevabını merak ediyorum ama anladığım kadarıyla tekrar yatıracağız. İnşallah bir de direksiyon telafi eğitimi adı altında 150-200 lira fazladan yatırmayız….

EMRE
10 Temmuz 2020 14:27

DİREKSİYON SINAV HARCININ YATIRILDIĞINI NERDEN SORGULAYABİLİRİZ

Gülcan
23 Haziran 2020 22:59

Direksiyon sınav ücreti olarak bizden 180₺ isteniyor zam geldi diye ilk defa sınava gireceğim böyle birşey varmı

Seda
8 Eylül 2019 12:26

Ben ilk sınavdan kaldım. Kurs, direksiyon ücretini biz yatırıyoruz siz yatıramazsınız dedi. Fazladan almadılar 110 lira verdim. 2.sinde 300 lira verdim. Anlayamadigim sey şu; kurs canı istediğinde mı m.e.b.’e bildiriyor? Direksiyon eğitimi aldıktan 1.5 ay sonra ilk sinavima girdim. Çok uzun bir süreçti ve nerdeyse unutmuştum. M.e.b. öyle verdi tarihi dediler.

İska
19 Kasım 2019 20:36
Reply to  Seda

Benimde derslerim bitti 1.5 ay sonra anca sınava girersin diyorlar sebebini sorunca meb ne zaman haber ederse diyorlar

Ali
23 Haziran 2019 12:53

Beyler bayanlar bu sürücü kursları çok şerefsiz haksız yere sömürüyorlar Hakkımız Haram zıkkım olsun

Esat cuma şahin
25 Kasım 2018 23:43

Ben direksiyon sınavında kaldım 2 ci defa girecem ve benden 350 tl talep ediyorlar sizce bu çok degilmi 4 defa kalsam 1.400 tl yazık günah hükümet bunun üzerinde dursun

veysel
4 Aralık 2018 23:59

ben 2.ye girecem 100TL VERDIM

Orhan
11 Mart 2019 17:40

Aynen devletin sürücü kurslarına olan bi para hibesi dır arkadaşlar böyle şey olmaz 110tl al sınav için kaldın sonraki sınavdan 290tl biz parayı sokaktami buluyor herkes susuyor bu konuda herkes dava açsın avukatlar uyumasin bakalım düzeliyormu

Gorkem
15 Mart 2019 00:44

Surucu kurslari anlasmali resmen ogrenci kalsin girmeyecegin sinav parasini yatir diye baski yapar sen akilli ciktiginda girmezssen gir me der. Resmen para tekkelli kurmuslar her sinav 300lira sinavda meymenetsiz hoca yaninda oturur hatani kollar sanki o moruklara cok muhtacmisim gibi. Para kurdu olmuslar resmen.. Kendileri cok biliyorlar sanki surmeyii….

osman
20 Aralık 2019 08:59

direksiyon sınav ücreti 110 tl diğer ücretler sürücü kursuna gidecek

Burak
8 Kasım 2018 18:25

Ben ilk sınavdan kaldım ve kursa 300 TL ödedim bunda bir sıkıntı yok sınavdan önce ayağım sakatlandı ve rapor almak durumunda kaldım raporumu kursa sundum ve sınavdan muaf oldum, dreksiyon dersi de almadım, diğer sınav tarihler açıklandığında kurs tekrar benden tekrar 300 TL para talep etti, paranı yatırdık param yandı dediler bu normal midir?

emre
29 Ekim 2018 13:53

20-30-40 diyosunuzda kurs benden 100tl + 140 tl istiyor yani 240 tl toplam 140tl kendine alıyor napmam gerekiyor yetkililerle görüşmemmi gerekiyor ?

Yönetici
29 Ekim 2018 18:34
Reply to  emre

sizden istenen 100 TL direksiyon sınavı için 140 TL’de direksiyon sınavından kaldığınız için size verilen 2 saatlik eğitim ücreti. bu durum normal. Eğer ilk defa direksiyon sınavına giriyorsunuz 100 TL vermeniz gerekir.

emre
30 Ekim 2018 09:39
Reply to  Ehliyethane

hayır ben daha direksiyondan hiç kalmadım yani ne sınava girdim ne dersine benden 100+140 istediler direk anormal geldi banada o zaman 100 tl vericem sadece heralde

ALİ HAN
13 Temmuz 2018 13:39

250 LIRA SINAVA VERDIM 250 LIRA KURS ISTEDI NE SACMA SEYDIR BU YA DIREKSIYON TELAFI UCRETI NEDIR OYLE SACMA SALAK BISE OLURMU ZATEN 1000 LİRA PARA VERIYORUZ BIDE TELAFI UCRETI NAPTIK ARABASINIMI CARPTIK BU KONUYA DEVLETIN EL ATMASI LAZIM SÖMÜRÜYORLAR BASKA DEVLETLERDE BOYLEMI ACABA YOKSA TURKIYEMI GERIDE KALDI BIRAZ HALKI SOMURMEYI BIRAKIN BU DUPEDUZ SOYGUNCULUKTUR YA DURUMU OLMAYAN VAR KOYDE ARABA KULLANMAK ZORUNDA OLANLAR VAR HALE GITMEK ICIN FELAN EHLIYET SORUYORLAR ORDAN CEZA YER SINAVDA BIR KERE KALSA ORDAN 250 LIRA YER NE SACMA SEYDIR BIRAZ CEKI DUZEN LAZIM

Muhammed Öztürk
13 Şubat 2021 18:48
Reply to  ALİ HAN

Helal olsun lan sana valla doğru hayırdır ya milleti soymakta başka bir şey değil bu milleti sömürdunuz sömürdunuz .

Muhammed Öztürk
13 Şubat 2021 18:50
Reply to  ALİ HAN

Eskiden yaş doldumu istedin ehliyet alıyorduk şimdi bir salak çıkmış 17 tane ehliyet ne lan bu bizim uyanmamız lazım bizi salak yerine koyuyor lar yakında el arabası surmek için de ona da ehliyet çıkarırlar.

Meri Sen
4 Temmuz 2018 14:36

İki defa sınava girdim ve ilk girişte 200 TL..ikinci girişte 300 TL aldılar…ve daha kaç defa girecegimiz belli değil 100 TL Milli Eğitime diğer kalanda telafi ucretiymis

Atilla
1 Haziran 2018 17:44

Ben ramazanda girmek istemedim malesef ucret ödersiniz dediler, benim kurs 150 istiyor iban ı yazarsanız iyi olur

...
12 Şubat 2020 18:46
Reply to  Atilla

Benden de 150 istediler sonra geri aradım bana 120 demiştiniz diye haa öyle mi dediler tamam sen 120 ver dediler

Fahri
19 Mayıs 2018 12:38

Merhaba, benden de direksiyon sınav ücreti 130 lira talep ettiler. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştüm 100 lira olduğunu onlar da teyit etti ama bireysel olarak bu parayı yatıramayacağımı söylediler. Sürücü kursları adımıza toplu olarak yatırıyormuş. Bilginiz olsun. Ben yine de kursa 100 lira ödeyeceğimi ısrarla dile getireceğim.

Yönetici
19 Mayıs 2018 12:43
Reply to  Fahri

Sınava girecek kursiyerler veya kurs yöneticileri sınav tarihinden 6 iş günü önce sınav ücretlerini milli eğitim müdürlüğünce belirlenen bir bankada açılan hesaba yatırır.”

Yönetmelikte sınava girecek kursiyerlerin paralarını yatırabileceği yazıyor.

Fahri
19 Mayıs 2018 13:04
Reply to  Ehliyethane

Sürücü kursuna başvurduğum ilçenin ve bağlı bulunduğu ilin milli eğitim müdürlükleriyle konuştum. Sizce daha ne yapabilirim? Kafamdan hesap numarası uydurup oraya mı yatırayım. Döner sermaye diyorlar, bireysel yatıramazsın diyorlar, kurs senin adına toplu yatırıyor diyorlar, sen 100 lira öde diyorlar bu kadar. // birleştirilmiş mesaj Anca yorum silersiniz. —- İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Şube Müdürü—– ile görüşün ilk iş gününde. Ben savunuyorum mu sanıyorsunuz 10-20-30 lira her neyse kursların fazla para almasını. Allah’tan korkan yüzüme baka baka fiyatlara güncelleme geldi 130 oldu demez, ısrarla internette 100 lira yazıyor dememe rağmen. O yüzden maalesef ülkede her şey yönetmelikle olmuyor maalesef. Sürücü… Devamını Oku »

Yönetici
19 Mayıs 2018 13:23
Reply to  Fahri

kafanızdan hesap numarası uydurmanıza gerek yok. yatırılacak bankayı milli eğitim müdürlükleri belirliyor. Bimer üzerinden şikayet oluşturun milli eğitim müdürü direksiyon sınav ücretini bireysel olarak yatıramayacağımı, sürücü kursuna yatırmam gerektiğini söylüyor diye.

kafamızdan yönetmelik uydurmuyoruz. yukarıda yönetmeliğe ulaşabileceğiniz link de var açın inceleyin yönetmeliği. Yönetmelikte yazan maddeyi ne sürücü kursu değiştirebilir, ne il milli eğitim müdürü değiştirebilir.

Fahri
19 Mayıs 2018 13:48
Reply to  Ehliyethane

Ben hakkı olmayan bir parayı zaten kursa ödemeyeceğim. Yönetmelikte ne yazıyorsa onu ödeyeceğim itiraz ederse yetkililerle konuştuğumu isim vererek açıkça söyleyeceğim. Ama bunun için de Bimer’e başvurup aylarca beklemeyeceğim. Sizin gibi bir sürü site var ama bu “işgüzarlık”tan bahsedebildiğiniz için buraya yorum yaptım. Çünkü çoğu site siz en iyisi sürücü kursunuzla iletişime geçin, onlara güvenin gibisinden metin yazıyorlar.Her neyse hak yenmesinden, insanların kandırılmasından çok rahatsız oluyorum. Başıma gelen bu durumu buradan paylaştıktan sonra, siz “hayır yanlışsınız” diye yorum yapınca birden şalterler attı sanki yalan söylüyormuşum gibi.

İyi günler

Fuat
15 Mayıs 2018 13:40

sürücü kursu benden 120 TL sınav ücreti istiyor sizce bu ücret doğru mudur?

Yönetici
15 Mayıs 2018 13:42
Reply to  Fuat

2018 direksiyon sınav ücreti 100 TL’dir. Sınav ücretini kendileri yatıracağı için sizden hizmet bedeli alıyorlar ancak bu parayı vermek zorunda değilsiniz. Parayı kendinizin yatırmak istediğinizi söyleyin. Parayı bankaya kendiniz yatırın ve dekontu sürücü kursuna verin.