Direksiyon Sınav Ücreti

2019 yılı güncel direksiyon sınav ücreti belirlendi. Direksiyon sınav ücreti; her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir. Bazı sürücü kursları direksiyon sınav ücreti adı altında kursiyerlerden fazla ücret tahsil etmekte ve direksiyon sınav ücretinin ilden ile değiştiğini yada ücretin zamlandığını iddia etmektedir. 2019 yılı güncel ücretler ve konu hakkında detaylı bilgi haberin devamında …

YılSınav Ücreti
2019110
2018100
201780
201670

Direksiyon sınav ücreti hakkında önemli uyarı

Bildiğiniz gibi direksiyon sınav ücretini doğrudan sürücü kursuna ödeyebileceğiniz gibi kendiniz de yatırabiliyorsunuz. Sürücü kursuna yatırmanız durumunda kurs sizden 20-30-40 TL arasında değişen hizmet bedeli  alıyor. Buraya kadar her şey normal. İster hiç uğraşmadan bir miktar fazla para vererek sınav ücretini yatırıyorsunuz, isterseniz de doğrudan kendiniz bankaya giderek yatırıp fazladan ücret ödemiyorsunuz.

Ancak sürücü kurslarının birçoğu direksiyon ücretini siz yatırmak istediğinizde zorluk çıkarıyor, bu ücreti yalnızca kendilerinin yatırabileceğini ve sizin yatıramayacağınızı söylüyor. Hatta bir kısmı da sizden fazla ücret aldığını inkar ediyor ve direksiyon sınav ücretine zam geldiğini iddia ediyor.

Şu konudan emin olabilirsiniz ki 2018 yılı direksiyon sınav ücreti 100 TL’dir ve bu ücreti bankaya kendiniz de yatırabilirsiniz. Bu konu hakkında Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmış bir yönerge de bulunmaktadır. Sayfanın en alt kısmında bu yönergeye ulaşabilirsiniz.

Sürücü kursları zorluk çıkardığında bazı adaylar sürücü kursu ile sürtüşmek pahasına ücreti bankaya kendi yatırıp dekontu sürücü kursuna veriyor. Bazı adaylar da hiç uğraşmak istemiyor doğrudan 100 TL olan direksiyon sınav ücretini 130-140 TL olarak sürücü kursuna ödüyor. Seçim sizin.

Ancak bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı’nın büyük eksiği var. Art niyetli sürücü kursları ile sürücü adaylarını karşı karşıya getiriyor. Nasıl ki insanlar KPSS sınavına girerken sınav ücretini dershane aracılığı ile değil doğrudan kendileri ödüyorsa (dershanelerin kapatılması ayrı bir konu), direksiyon sınav ücretini de yalnızca kendileri yatırmalıdır. Sürücü kurslarının elinden bu para yatırma yetkisi alınmalıdır. Çünkü sürücü kursları bu işten haksız kazanç elde ediyorlar. (Parayı yatırmak için fazladan ücret talep etmeyen, yada ücreti kendi yatırmak istediğinde sorun çıkarmayan sürücü kurslarını tenzih ediyoruz.) Aynı sorun adaylar ehliyet sınav ücreti yatırırken de karşılarına çıkmaktadır.

ÖZEL MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİ KURSU DİREKSİYON EĞİTİMİ DERSİ SINAV YÖNERGESİ

MADDE 10-
Sınavda görev alanların ücretlerinin ödenmesi için kursiyerlerden Bakanlıkça her yıl ertesi yılın Ocak ayından itibaren uygulanmak üzere belirlenen miktarda sınav ücreti alınır. Sınava girecek kursiyerler veya kurs yöneticileri sınav tarihinden 6 iş günü önce sınav ücretlerini milli eğitim müdürlüğünce belirlenen bir bankada açılan hesaba yatırır. Liste ve makbuz kurs tarafından il/ilçe milli eğitim müdürlüğüne verilir. Bu ücret dışında kursiyerlerden direksiyon eğitimi sınavı için herhangi bir ad altında ücret alınmaz.

Yönerge metnine ulaşmak için TIKLAYIN (Açılan dosyada 16. sayfada)

Sıkça Sorulan Sorular

Direksiyon sınav ücreti hangi bankaya yatırılır?

Ücretin yatacak olduğu bankayı Milli Eğitim Müdürlüğü belirliyor ancak bu bankalar genelde Ziraat yada Halk Bankası oluyor. Yatacak bankayı sürücü kursunuz yada İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

Direksiyon sınav ücreti ATM’den nasıl yatırılır?

Direksiyon sınav ücretini ATM’den yatıramazsınız çünkü sınav ücretlerinin yatırılacağı hesap her il ve ilçede farklılık gösteriyor. Sınav ücretini yalnızca sürücü kursunda ya da banka şubesinde yatırabilirsiniz.

Direksiyon sınav ücretini yatırmadım

Direksiyon sınav ücretini yatırmayanlar direksiyon sınavına giremez ve sınav ücretini yatırmadığınız için sınava girmezseniz bir hakkınızı kullanmış sayılırsınız.

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ödeyeceğim?

Direksiyon sınavından kalmanız durumunda tekrar sınava girebilmek için 110 TL direksiyon sınav ücreti, ortalama 150 TL’de 2 saatlik zorunlu direksiyon eğitimi ders ücreti ödersiniz. Direksiyon sınavına tekrar girebilmek için toplamda 260 TL ödersiniz.

Direksiyon sınavına istediğim yerde girebilir miyim?

Direksiyon sınavına sürücü kursunda kayıt olduğunuz ilçede girebilirsiniz. Sınavın yapıldığı tarihte farklı bir yerdeyseniz yada farklı bir mazeretiniz varsa dahi durum değişmez. Sınava farklı bir il yada ilçede giremezsiniz.

Direksiyon sınavına kaç kere girilir?

Direksiyon sınavına giriş hakkınız 4’tür. Eğer 4 seferde direksiyon sınavını kazanamazsanız tekrar direksiyon eğitimi almanız gerekir. Daha sonra bir dört hakkınız daha olur. Eğer ikinci dört hakkınızda da direksiyon sınavını kazanamazsanız dosyanız yanar ve tekrar sürücü kursuna kayıt olur teorik eğitimi almanız ve tekrar elektronik sınava girmeniz gerekir.

Direksiyon sınavı telafi ücreti

Direksiyon sınavından kalanlar 2 saatlik direksiyon eğitimine alınır ve buna telafi eğitimi denilir. Telafi eğitiminin ücreti sürücü kursundan sürücü kursuna değişmekle beraber ders başı ortalama 75 TL toplamda 150 TL’dir.

Direksiyon telefi ücreti zorunlu mu?

Direksiyon telafi ücreti alınması zorunlu bir ücrettir. Çünkü sürücü kursu size siz direksiyon sınavında kaldığınız için 2 saatlik bir direksiyon eğitimi vermektedir. Bu eğitimin de takdir edersiniz ki maliyetleri vardır. Aracın yaktığı yakıtın ücreti, eğitmenin ücreti vb… Bu nedenle sürücü kursu sizden telafi eğitimi ücreti alır.

21
Ziyaretçi Yorumları

10 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
Seda

Ben ilk sınavdan kaldım. Kurs, direksiyon ücretini biz yatırıyoruz siz yatıramazsınız dedi. Fazladan almadılar 110 lira verdim. 2.sinde 300 lira verdim. Anlayamadigim sey şu; kurs canı istediğinde mı m.e.b.’e bildiriyor? Direksiyon eğitimi aldıktan 1.5 ay sonra ilk sinavima girdim. Çok uzun bir süreçti ve nerdeyse unutmuştum. M.e.b. öyle verdi tarihi dediler.

İska

Benimde derslerim bitti 1.5 ay sonra anca sınava girersin diyorlar sebebini sorunca meb ne zaman haber ederse diyorlar

Ali

Beyler bayanlar bu sürücü kursları çok şerefsiz haksız yere sömürüyorlar Hakkımız Haram zıkkım olsun

Esat cuma şahin

Ben direksiyon sınavında kaldım 2 ci defa girecem ve benden 350 tl talep ediyorlar sizce bu çok degilmi 4 defa kalsam 1.400 tl yazık günah hükümet bunun üzerinde dursun

veysel

ben 2.ye girecem 100TL VERDIM

Orhan

Aynen devletin sürücü kurslarına olan bi para hibesi dır arkadaşlar böyle şey olmaz 110tl al sınav için kaldın sonraki sınavdan 290tl biz parayı sokaktami buluyor herkes susuyor bu konuda herkes dava açsın avukatlar uyumasin bakalım düzeliyormu

Gorkem

Surucu kurslari anlasmali resmen ogrenci kalsin girmeyecegin sinav parasini yatir diye baski yapar sen akilli ciktiginda girmezssen gir me der. Resmen para tekkelli kurmuslar her sinav 300lira sinavda meymenetsiz hoca yaninda oturur hatani kollar sanki o moruklara cok muhtacmisim gibi. Para kurdu olmuslar resmen.. Kendileri cok biliyorlar sanki surmeyii….

Burak

Ben ilk sınavdan kaldım ve kursa 300 TL ödedim bunda bir sıkıntı yok sınavdan önce ayağım sakatlandı ve rapor almak durumunda kaldım raporumu kursa sundum ve sınavdan muaf oldum, dreksiyon dersi de almadım, diğer sınav tarihler açıklandığında kurs tekrar benden tekrar 300 TL para talep etti, paranı yatırdık param yandı dediler bu normal midir?

emre

20-30-40 diyosunuzda kurs benden 100tl + 140 tl istiyor yani 240 tl toplam 140tl kendine alıyor napmam gerekiyor yetkililerle görüşmemmi gerekiyor ?

ALİ HAN

250 LIRA SINAVA VERDIM 250 LIRA KURS ISTEDI NE SACMA SEYDIR BU YA DIREKSIYON TELAFI UCRETI NEDIR OYLE SACMA SALAK BISE OLURMU ZATEN 1000 LİRA PARA VERIYORUZ BIDE TELAFI UCRETI NAPTIK ARABASINIMI CARPTIK BU KONUYA DEVLETIN EL ATMASI LAZIM SÖMÜRÜYORLAR BASKA DEVLETLERDE BOYLEMI ACABA YOKSA TURKIYEMI GERIDE KALDI BIRAZ HALKI SOMURMEYI BIRAKIN BU DUPEDUZ SOYGUNCULUKTUR YA DURUMU OLMAYAN VAR KOYDE ARABA KULLANMAK ZORUNDA OLANLAR VAR HALE GITMEK ICIN FELAN EHLIYET SORUYORLAR ORDAN CEZA YER SINAVDA BIR KERE KALSA ORDAN 250 LIRA YER NE SACMA SEYDIR BIRAZ CEKI DUZEN LAZIM

Meri Sen

İki defa sınava girdim ve ilk girişte 200 TL..ikinci girişte 300 TL aldılar…ve daha kaç defa girecegimiz belli değil 100 TL Milli Eğitime diğer kalanda telafi ucretiymis

Atilla

Ben ramazanda girmek istemedim malesef ucret ödersiniz dediler, benim kurs 150 istiyor iban ı yazarsanız iyi olur

Fahri

Merhaba, benden de direksiyon sınav ücreti 130 lira talep ettiler. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştüm 100 lira olduğunu onlar da teyit etti ama bireysel olarak bu parayı yatıramayacağımı söylediler. Sürücü kursları adımıza toplu olarak yatırıyormuş. Bilginiz olsun. Ben yine de kursa 100 lira ödeyeceğimi ısrarla dile getireceğim.

Fuat

sürücü kursu benden 120 TL sınav ücreti istiyor sizce bu ücret doğru mudur?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (10 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,80. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...