1. Anasayfa »
  2. Direksiyon Sınavı

Direksiyon Sınav Ücreti

Direksiyon sınav ücreti 2024 yılı için 750 TL’dir. İkinci kez direksiyon sınavına girecek adaylardan sınav ücretine ek olarak direksiyon telafi eğitim ücreti alınır.

Direksiyon Sınav Ücreti görseli

*** Sınav ücretini kursiyerler sürücü kursu aracılığı ile ödeyebileceği gibi doğrudan Ziraat, Vakıfbank yada Halk Bankası şubelerinden birine kendisi de yatırabilir.

Tüm yıllara ait direksiyon sınav ücreti tablosu
Yıl Sınav Ücreti
2024 750
2023 295
2022 160
2021 130
2020 120
2019 110
2018 100
2017 80

Direksiyon sınav ücreti yatırma

Direksiyon sınavına girecek kursiyerler, sınav ücretini banka şubeleri, ATM’ler veya sürücü kursu aracılığı ile ödeyebilir. Sınav ücretini internetten online yatırma imkanı bulunmamaktadır.

Direksiyon sınavı telafi ücreti

Direksiyon sınavından kalanlar 2 saatlik zorunlu direksiyon eğitimine alınır ve buna telafi eğitimi denilir. Telafi eğitiminin ücreti sürücü kursundan sürücü kursuna değişmekle beraber ders başı ortalama 100-150 TL arası, 2 saatlik direksiyon dersinin toplam ücreti ise 200-300 TL arası bir değişiklik gösterebilir.

Direksiyon telafi ücreti zorunlu mu?

Direksiyon telafi ücreti alınması zorunlu bir ücrettir. Çünkü sürücü kursu, direksiyon sınavında kaldığınız için size 2 saatlik bir direksiyon eğitimi vermektedir. Bu eğitimin de takdir edersiniz ki maliyetleri vardır. Aracın yaktığı yakıtın ücreti, eğitmenin ücreti vb… Bu nedenle sürücü kursu sizden telafi eğitimi ücreti alır.

Direksiyon sınav ücreti hakkında önemli uyarı

Bildiğiniz gibi direksiyon sınav ücretini doğrudan sürücü kursuna ödeyebileceğiniz gibi kendiniz de yatırabiliyorsunuz. Sürücü kursuna yatırmanız durumunda kurs sizden 30-50 TL arasında değişen hizmet bedeli  alıyor. Buraya kadar her şey normal. İster hiç uğraşmadan bir miktar fazla para vererek sınav ücretini yatırıyorsunuz, isterseniz de doğrudan kendiniz bankaya giderek yatırıp fazladan ücret ödemiyorsunuz.

Ancak sürücü kurslarının birçoğu direksiyon ücretini siz yatırmak istediğinizde zorluk çıkarıyor, bu ücreti yalnızca kendilerinin yatırabileceğini ve sizin yatıramayacağınızı söylüyor. Hatta bir kısmı da sizden fazla ücret aldığını inkar ediyor ve direksiyon sınav ücretine zam geldiğini iddia ediyor.

ÖZEL MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİ KURSU DİREKSİYON EĞİTİMİ DERSİ SINAV YÖNERGESİ

MADDE 10-
Sınavda görev alanların ücretlerinin ödenmesi için kursiyerlerden Bakanlıkça her yıl ertesi yılın Ocak ayından itibaren uygulanmak üzere belirlenen miktarda sınav ücreti alınır. Sınava girecek kursiyerler veya kurs yöneticileri sınav tarihinden 6 iş günü önce sınav ücretlerini milli eğitim müdürlüğünce belirlenen bir bankada açılan hesaba yatırır. Liste ve makbuz kurs tarafından il/ilçe milli eğitim müdürlüğüne verilir. Bu ücret dışında kursiyerlerden direksiyon eğitimi sınavı için herhangi bir ad altında ücret alınmaz.

Yönerge metnine ulaşmak için TIKLAYIN (Açılan dosyada 16. sayfada)

En çok sorulan sorular

Ücretin yatacak olduğu bankayı Milli Eğitim Müdürlüğü belirliyor ancak bu bankalar genelde Ziraat yada Halk Bankası oluyor. Yatacak bankayı sürücü kursunuz yada İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

Direksiyon sınav ücretini yatırmayanlar direksiyon sınavına giremez ve sınav ücretini yatırmadığınız için sınava girmezseniz bir hakkınızı kullanmış sayılırsınız.

Direksiyon sınavından kalmanız durumunda tekrar sınava girebilmek için 130 TL direksiyon sınav ücreti, ortalama 200-300 tl arasında ilden ile ve kurstan kursa değişiklik gösterebilen 2 saatlik zorunlu direksiyon eğitimi ders ücreti ödersiniz.

Benzer Yazılar