Direksiyon dersi kaç saat sürüyor?

Direksiyon sınavına giren adayların bir kısmına sürücü kursu tarafından ya hiç direksiyon eğitimi verilmiyor yada 1-2 saatle geçiştiriliyor. İyi ama direksiyon dersi kaç saat sürüyor? Yönetmeliğe göre kaç saat direksiyon dersi almanız gerekir.

Direksiyon eğitiminde kaç saat ders alacağınız alacak olduğunuz ehliyet sınıfına göre değişiyor.

  • C sınıfı ehliyet alacaklar için direksiyon dersi 20 saat sürüyor.
  • D sınıfı ehliyet ve B sınıfı ehliyet alacaklar için direksiyon dersi 14 saat sürüyor.
  • M, A1, A2, B1 ve F sınıfı ehliyet alacaklar için direksiyon dersi 12 saat sürüyor.
  • C1 sınıfı ehliyet alacaklar için direksiyon dersi 10 saat sürüyor.
  • D1 sınıfı ehliyet alacaklar için direksiyon dersi 7 saat sürüyor.
  • BE, C1E, D1E, DE ve CE sınıfı ehliyet alacaklar için direksiyon dersi 6 saat sürüyor.

Sürücü kursuna ödediğiniz ücretin içerisinde direksiyon eğitim ücreti de vardır. Direksiyon dersi için ilave olarak para ödemezsiniz. Yalnızca sınavdan kalırsanız 2 saat daha eğitim alırsınız ve aldığınız 2 saatlik dersin ücretini ödersiniz.

Sürücü kursları yukarıda yazılı saatler kadar size direksiyon eğitimi vermek zorundadır. Bunlar yasal sürelerdir. Bu yasal sürelerden daha az eğitim verdiği tespit edilen sürücü kursları hakkında yasal işlem uygulanacaktır.
Ek ders almak isteyen adaylar

Aldığınız direksiyon dersleri sonrası kendinizi trafiğe çıkmaya hazır hissetmiyorsanız sürücü kursunuzdan ek direksiyon dersi alabilirsiniz. Ek ders ücretleri 2018 yılı için 80 TL ile 120 TL arasında değişmektedir.

Direksiyon sınavından kalırsam ne olur?

Direksiyon sınavından kalmanız durumunda tekrar sınava girebilmek için sürücü kursundan 2 ders daha direksiyon eğitimi almak zorundasınız. Sürücü kursu bu 2 dersin ücretini de ayrıca sizden talep edecektir. 2 saatlik eğitimi aldıktan sonra tekrar direksiyon sınavına girersiniz.

Direksiyon sınavı kalma hakkı

Direksiyon sınavından 4 kez kalma hakkınız bulunmaktadır. Her seferinde 2 saat direksiyon eğitimi alarak sınava tekrar girebilirsiniz. (Sınav ücreti ve direksiyon ders ücreti ödemek koşulu ile) Eğer 4. kez de direksiyon sınavından kalırsanız tekrar sınava girebilmeniz için direksiyon eğitimini baştan almanız gerekir. Ancak bu zamana kadar direksiyon sınavından 4 kez kalan birini daha görmedim.

Sınavda trafik kurallarına dikkat ettiğiniz sürece sınavı rahatlıkla geçiyorsunuz. Ayrıntılar için bakınız: direksiyon sınavında dikkat edilmesi gereken kurallar

3
Ziyaretçi Yorumları

2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Fatma

Ben 4kez sınav da kaldım. Düzgün bir eğitim almadım kurstan 14 saati 4gunde bitirdiler.sonrasında sınav dediler dönüşler bilmediğim i söyledim ama olsun sınava girdiler. Kustan. Sizin anlayacağınız araba kullanmasını sınava gire gire öğrendim 4.hakkımda sınava girdiğimde de yanimdaki komisyon üyesi frene basiyormus ben gaz verdikçe gitmedi araba rampada kaldırdım ilerledim araba gaza bastikca gitmedi arkadaki sınav hocasi öndeki sınav hocasi na seni mi freni tutuyorsun dedi oda tetbir amaçlı koydum ayağımi basmadim dedi. Ama ayagini çekince araba yürüdü. Kendi hatalarını bana yükleyip kontağı kapat suremiyeceksin dedi arabadan indirdi. Böylelikle 4 hakkım son oldu. Ben simdi neyapabilirim bilgi verirseniz

Ezgi

Kul hakkı yiyen her kim varsa allah kahretsin,şerefsiz insanlar sınavda hususu bırakıp para alıyorlar allah bildiği gibi yapsın lanet olsun..beni de sınavımda park sarı çizgiden 2 cm uzak die in dediler

Serdar

hocam bu yeni kanun çıkacak ehliyeti olanlar meb onaylı istedikleri kadar direksiyon dersi alabilecekler deniyordu. ??

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...