1. Anasayfa »
  2. Direksiyon Sınavı

Direksiyon dersi kaç saat sürüyor?

Direksiyon sınavına giren adayların bir kısmına sürücü kursu tarafından ya hiç direksiyon eğitimi verilmiyor yada 1-2 saatle geçiştiriliyor. İyi ama direksiyon dersi kaç saat sürüyor? Yönetmeliğe göre kaç saat direksiyon dersi almanız gerekir.

Direksiyon eğitiminde kaç saat ders alacağınız alacak olduğunuz ehliyet sınıfına göre değişiyor.

  • C sınıfı ehliyet alacaklar için direksiyon dersi 20 saat sürüyor.
  • D sınıfı ehliyet ve B sınıfı ehliyet alacaklar için direksiyon dersi 14 saat sürüyor.
  • M, A1, A2, B1 ve F sınıfı ehliyet alacaklar için direksiyon dersi 12 saat sürüyor.
  • C1 sınıfı ehliyet alacaklar için direksiyon dersi 10 saat sürüyor.
  • D1 sınıfı ehliyet alacaklar için direksiyon dersi 7 saat sürüyor.
  • BE, C1E, D1E, DE ve CE sınıfı ehliyet alacaklar için direksiyon dersi 6 saat sürüyor.

Sürücü kursuna ödediğiniz ücretin içerisinde direksiyon eğitim ücreti de vardır. Direksiyon dersi için ilave olarak para ödemezsiniz. Yalnızca sınavdan kalırsanız 2 saat daha eğitim alırsınız ve aldığınız 2 saatlik dersin ücretini ödersiniz.

Sürücü kursları yukarıda yazılı saatler kadar size direksiyon eğitimi vermek zorundadır. Bunlar yasal sürelerdir. Bu yasal sürelerden daha az eğitim verdiği tespit edilen sürücü kursları hakkında yasal işlem uygulanacaktır.
Ek ders almak isteyen adaylar

Aldığınız direksiyon dersleri sonrası kendinizi trafiğe çıkmaya hazır hissetmiyorsanız sürücü kursunuzdan ek direksiyon dersi alabilirsiniz. Ek ders ücretleri 2018 yılı için 80 TL ile 120 TL arasında değişmektedir.

Direksiyon sınavından kalırsam ne olur?

Direksiyon sınavından kalmanız durumunda tekrar sınava girebilmek için sürücü kursundan 2 ders daha direksiyon eğitimi almak zorundasınız. Sürücü kursu bu 2 dersin ücretini de ayrıca sizden talep edecektir. 2 saatlik eğitimi aldıktan sonra tekrar direksiyon sınavına girersiniz.

Direksiyon sınavı kalma hakkı

Direksiyon sınavından 4 kez kalma hakkınız bulunmaktadır. Her seferinde 2 saat direksiyon eğitimi alarak sınava tekrar girebilirsiniz. (Sınav ücreti ve direksiyon ders ücreti ödemek koşulu ile) Eğer 4. kez de direksiyon sınavından kalırsanız tekrar sınava girebilmeniz için direksiyon eğitimini baştan almanız gerekir. Ancak bu zamana kadar direksiyon sınavından 4 kez kalan birini daha görmedim.

Sınavda trafik kurallarına dikkat ettiğiniz sürece sınavı rahatlıkla geçiyorsunuz. Ayrıntılar için bakınız: direksiyon sınavında dikkat edilmesi gereken kurallar

Benzer Yazılar

21 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Ben bugún sínaví kaybetim dreksiyon yedi saat eğitim verdiler hiç araba súrmemiştim daha õnce kursun eğitim saati eksikliği var hakímí helal etmiyorum ne yapmalíyím

B ehliyeti aldigim surucu kursu sagolsunlar 15 saat egitim verdi,c ehliyet orda yokmus baska yere gectim 2-3 saat egitim dediler 2 saat verdiler 3. derse cagiracaz dediler cagirmadilar kaldim sinavdan resmiyette 20 saatmis,verdigim paraya yazik degil mi,gecen zamana yazik degil mi,Turkiye de en kolay harcanan sey insan maalesef,devlete bi dunya para bayil,kursa bi dunya para bayil karsiligi ne?karsiligi nerde?kime sikayet edecez hadi devlet arac surerken bizi denetliyor da egitim verirken kursu da denetliyor mu?
Turkiye de en ucuz sey insan,insan emegi,insan hakki!!

Benimde hakkımı yediler para yemekten başka hiç bir şey bilmiyorlar haram olsun hakkımı hela etmiyorum

Hayatımda arada sürmedim iki gündür gidiyorum az daha dursam hocayı döverdim herhalde ukala ukala konuşuyor çocuk azarlar gibi bağırıyor bişey öğrettiği yok 15 20 dk sürdük tamam bugünlük dedi deli etti beni içimde heves kalmadı sinir oldum hocayı değiştirme talebinde bulundum bakalım ne olacak

Direksiyon eğitimi vermesini bilmeyen sürücü kursları kursiyerler üzerinden para kazanıyor. bende 2 defa kaybettim. Herdefasında para 14 saat eğitim deniliyor ama böyle birşey yok. 40 dakka bilemedin 30 dakika pratik eğitim yapıyoruz. 2 saat diye gidiyoruz hatanın 6 günü. Toplam 6 gün x2 saat eğitim 12 saat olması gerekirken Toplam 6 saat eğitim 7 gün hoppala sınav. Ve öğrendim bir çok şeyi youtube kanalından öğrendim.Arabası olmayan,pratik yapamayan birey olarak hakkımı helal etmiyorum. Arkadaşlar siz kaç saat pratik eğitim aldınız.

Ben 4kez sınav da kaldım. Düzgün bir eğitim almadım kurstan 14 saati 4gunde bitirdiler.sonrasında sınav dediler dönüşler bilmediğim i söyledim ama olsun sınava girdiler. Kustan. Sizin anlayacağınız araba kullanmasını sınava gire gire öğrendim 4.hakkımda sınava girdiğimde de yanimdaki komisyon üyesi frene basiyormus ben gaz verdikçe gitmedi araba rampada kaldırdım ilerledim araba gaza bastikca gitmedi arkadaki sınav hocasi öndeki sınav hocasi na seni mi freni tutuyorsun dedi oda tetbir amaçlı koydum ayağımi basmadim dedi. Ama ayagini çekince araba yürüdü. Kendi hatalarını bana yükleyip kontağı kapat suremiyeceksin dedi arabadan indirdi. Böylelikle 4 hakkım son oldu. Ben simdi neyapabilirim bilgi verirseniz

hocam bu yeni kanun çıkacak ehliyeti olanlar meb onaylı istedikleri kadar direksiyon dersi alabilecekler deniyordu. ??