1. Anasayfa »
  2. Ehliyet Çeşitleri

F sınıfı traktör ehliyeti

F sınıfı traktör ehliyeti nasıl alınır? gerekli belgeler nelerdir? kimler traktör ehliyeti alabilir? kaç yaşında traktör ehliyeti alınır? Detaylar haberin devamında …

F sınıfı traktör ehliyeti görseli

F sınıfı ehliyet alma şartları

  • En az 18 yaşında olmak
  • En az ilkokul mezunu olmak

Traktör ehliyeti almak için gerekli belgeler

  • Sürücü Sertifikası
  • Sürücü kursu dosyası
  • Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
  • Sürücü Sağlık Raporu (Fotoğraflı)
  • Sürücü belgesi harcı, değerli kağıt bedeli ve vakıf payının yatırıldığına dair dekont. (Bakınız: Ehliyet Ücretleri)
  • 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf
  • Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

F sınıfı traktör ehliyeti nasıl alınır?

En az 18 yaşında ve ilkokul mezunu olan herkes traktör ehliyeti alabilir. Traktör ehliyeti alabilmek için öncelikle F sınıfı ehliyet veren bir sürücü kursuna yazılıyorsunuz. Teorik eğitimi aldıktan sonra merkezi ehliyet sınavına yada elektronik ehliyet sınavına giriyorsunuz. Sınavda başarılı olan adaylar sürücü kursundan direksiyon eğitimi alıyor. Eğitimi tamamlayan adaylar ilçe trafik komisyonları tarafından belirlenen tarihlerde direksiyon sınavına giriyor. Direksiyon sınavı başarılı geçen adaylara ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından sınavdan sonra ortalama 2 gün içerisinde sürücü sertifikası düzenleniyor ve kayıtlı olduğunuz sürücü kursuna gönderiliyor.

Sürücü sertifikanız düzenlendiği tarihten sonra 2 yıl içerisinde ehliyete dönüştürülmesi gerekiyor. 2 yıl içerisinde ehliyete dönüştürülmeyen sürücü sertifikası artık kullanılamıyor ve ehliyet alabilmek için tekrar sürücü kursuna kayıt olarak ehliyet ve direksiyon sınavına girmek zorunda kalıyorsunuz. Bu nedenle sertifikayı aldıktan sonra zaman geçirmeden hemen ehliyete dönüştürün.

Ehliyete dönüştürebilmek için gerekli belgelerle beraber nüfus müdürlüklerine giderek ehliyet için başvurunuzu yapıyorsunuz Ayrıntılı bilgi için bakınız: yeni ehliyet alma işlemleri

Başvurunuzu yaptığınızda ehliyetiniz ortalama 2 hafta içerisinde adresinize PTT kargo ile ücretsiz olarak gönderilmektedir. Bu 2 haftalık süre içerisinde araç kullanabilmek için geçici belge veriliyor. Verilen geçici belgenin geçerlilik süresi 15 gündür. Eğer 15 gün içerisinde ehliyetiniz gelmezse nüfus müdürlüğüne giderek tekrar 2. bir geçici belge çıkartıyorsunuz.

Benzer Yazılar