1. Anasayfa »
 2. Ehliyet Çeşitleri

A1-A2-A Motor Ehliyeti

Motor ehliyeti olarak bilinen A1, A2 ve A sınıfı ehliyetler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetkilendirdiği sürücü kursları tarafından teorik ve direksiyon eğitimi verildikten sonra girilecek sınavlarda başarılı olan adaylara verilir. Motor ehliyeti almak için gerekli belgeler, motor ehliyeti alma yaşı, motor ehliyeti sınavı, b sınıfı ehliyeti olanlar için motor ehliyeti almak … Detaylar yazının devamında …

A1-A2-A Motor Ehliyeti görseli

Motor Ehliyeti Sınıfları

Milli Eğitim Bakanlığı 2016 yılında yaptığı değişiklikle motor ehliyetlerini A1, A2 ve A olmak üzere 3 sınıfa ayırdı.

A1 Sınıfı Motor Ehliyeti

 • Motor gücü 125 cc’ye kadar olan motosikletleri kullanabilir. (Mobilet ehliyeti olarak bilinir)
 • Ehliyeti almak için gereken yaş sınırı 16

A2 Sınıfı Motor Ehliyeti

 • Motor gücü 600 cc ye kadar olan motosikletleri kullanabilir.
 • Ehliyeti almak için gereken yaş sınırı 18

A Sınıfı Motor Ehliyeti

 • Tüm motosikletleri kullanabilir.
 • En az 2 yıl A2 ehliyet sahibi olmanız gerekiyor.
 • Ehliyeti almak için gereken yaş sınırı 20-24

M Sınıfı Motor Ehliyeti

16 yaşını dolduran herkesin alabilecek olduğu bu ehliyet, saatteki hızı 45 km’yi geçmeyen 2, 3 yada 4 tekerlekli araçları kullanabilir. Bu araçlara moped de denmektedir. Eğer B, A ve benzeri bir üst ehliyetiniz varsa ayrıca M sınıfı ehliyet almanıza gerek yoktur.

B1 Sınıfı Ehliyet

“B1” sınıfı sürücü belgesi net motor gücü 15 KW’ı, net ağırlığı 400 KG’ı, yük taşımacılığında kullananlar için net ağırlığı 550 KG’ı geçmeyen dört (4) tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir. Elektrikle çalışan araçların net ağırlığının hesaplamalarında batarya ağırlığı dikkate alınmaz.. B1 sınıfı ehliyet ile M ehliyet sınıfına tabii araçlar da kullanılabilir. Asgari yaş sınırı 16 olup deneyim ve tecrübe aranmamaktadır. B1 sınıfı ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıldır.

Motor Ehliyeti Almak İçin Gerekli Belgeler

 • Sürücü sertifikası
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 • Biometrik fotoğraf (2 adet)
 • Diploma Fotokopisi
 • Sağlık Raporu (Detaylı bilgi için bakınız: ehliyet sağlık raporu işlemleri)
 • Sürücü belgesi harcı, değerli kağıt bedeli ve vakıf payının yatırıldığına dair dekont. (Bakınız: Ehliyet Ücretleri)

Motor Ehliyeti Nasıl Alınır?

Motor ehliyeti alabilmek için öncelikle bakanlığın yetkilendirdiği bir sürücü kursuna kayıt olmanız, teorik eğitim ve direksiyon eğitimini almanız gerekmektedir. Teorik ve direksiyon eğitiminin sonunda önce yazılı yada elektronik sınava daha sonra direksiyon sınavına girersiniz. (Eğer farklı bir sınıf ehliyetiniz varsa teorik sınava girmezsiniz, yalnızca direksiyon sınavına girersiniz.)

Yazılı yada elektrik sınavda motor ehliyetinin ayrı bir sınavı yoktur. Bütün ehliyet sınıfları aynı sınava girerler. Girecek olduğunuz sınavda

 • 12 ilk yardım
 • 23 trafik
 • 9 motor
 • 6 trafik adabı

olmak üzere toplamda 50 soru çıkıyor ve bu sorulardan en az 35 tanesini doğru yapmanız gerekmektedir.

Teorik ve direksiyon sınavını başarı ile geçen adaylara il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından sürücü sertifikası düzenlenir. Düzenlenen bu sertifikalarla beraber nüfus müdürlüklerine giderek(yukarıda yazan evraklarla beraber) ehliyet başvurunuzu yaparsınız.

Yapılan başvurunuzun ardından ehliyetiniz PTT kargo ile adresinize gönderilir. Ehliyetin elinize ulaşma süresi bulunduğunuz yere göre ortalama 15 gündür. Bu süre içerisinde motor kullanabilmeniz için nüfus müdürlüğü tarafından geçici sürücü belgesi verilir. Bu geçici belgenin süresi 15 gündür ve bu sürede geçici belge ile motor kullanabilirsiniz.

Motor Ehliyeti Hakkında Merak Edilen Bazı Konular

Motor ehliyeti olmadan motor alınır mı? Motor ehliyetiniz olmadan noter üzerinden motorun satışını üzerinize alabilirsiniz. Bunun önünde herhangi bir hukuki engel yok.

Motor ehliyeti alma yaşı A1 sınıfı için 16, A2 sınıfı için 18, A sınıfı içinse en az 2 yıl A2 ehliyeti ve 20 yaş sınırıdır.

Araba ehliyeti ile motor kullanmak B sınıfı ehliyet ile motor kullanamazsınız. Önce motor direksiyon sınavına girip A1 yada A2 sınıfı ehliyet almanız gerekmektedir.

Motor ehliyeti toplam maliyeti Motor ehliyeti alırken sürücü kursuna kurs ücreti, ehliyet sınav ücreti, direksiyon sınav ücreti, sürücü belgesi harç ücreti, değerli kağıt bedeli ve vakıf payı ödenmektedir.

Motor ehliyeti direksiyon sınavı ne zaman? Direksiyon sınavları bulunduğunuz il ve ilçedeki trafik komisyonu tarafından belirlenmektedir. Detaylı bilgi için (bakınız: direksiyon sınav tarihleri)

Motor ehliyeti kaç ayda alınır? Eğer B sınıfı ehliyetiniz varsa ve motor kullanmayı biliyorsanız ortalama 2 ay içerisinde ehliyetinizi almış alıyorsunuz. Eğer b sınıfı ehliyetiniz yok ve motor ehliyeti alacaksanız ehliyeti almanız ortalama 4-5 civarında sürüyor.

16 yaşında motor ehliyeti alınır mı? A1 sınıfı ehliyeti almak için 16 yaşında olmanız yeterlidir.

 

Benzer Yazılar