1. Anasayfa »
 2. Ehliyet Çeşitleri

D sınıfı otobüs ehliyeti

D sınıfı otobüs ehliyeti nasıl alınır? gerekli belgeler nelerdir? kimler otobüs ehliyeti alabilir? kaç yaşında otobüs ehliyeti alınır? Detaylar haberin devamında …

D sınıfı otobüs ehliyeti görseli

Karayolları trafik yönetmeliğinde yapılan değişiklikle Tır ehliyetinin sınıfı ve şartları değiştirildi. Yapılan yeni düzenlemeye göre TIR ehliyetinin yeni sınıfı ve şartları

D sınıfı otobüs ehliyeti alma şartları

 • 24 yaşını doldurmuş olmak
 • B sınıfı ehliyet sahibi olmak
 • İlkokulu bitirmiş olmak

Otobüs ehliyeti yaşı

Otobüs ehliyeti alabilmek için 24 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Yaş hesaplanırken ehliyet için başvuru yaptığınız tarih esas alınır. Örneğin 24 Ağustos 2018 tarihinde elektronik sınav başvurunuzu yapmışsanız 24 Ağustos 1994 ve öncesi bir tarihte doğmuş olmanız gerekmektedir.

Otobüs ehliyeti almak için gerekli belgeler

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf
 • Öğrenim durumunuzu gösterir belge (En az ilkokul mezuniyet belgeniz)
 • İlgili kurumlardan alınan ehliyet sağlık raporu

D sınıfı otobüs ehliyeti nasıl alınır?

Otobüs ehliyeti alabilmek için öncelikli B sınıfı sürücü belgenizin olması gerekmektedir. Eğer B sınıfı sürücü belgeniz yoksa b sınıfı ehliyet nasıl alınır? adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Eğer B sınıfı ehliyetiniz varsa D sınıfı ehliyet almak için bir sürücü kursuna yazılıyorsunuz. Sürücü kursuna yazılmadan önce otobüs ehliyeti verip vermediklerini sorun. Çünkü bütün sürücü kursları otobüs ehliyeti vermiyor.

Otobüs ehliyeti direksiyon sınavı

Sürücü kursuna kayıt olarak doğrudan direksiyon eğitimi alıyorsunuz. B sınıfı ehliyetiniz olduğu için teorik eğitim alarak yazılı sınava girmiyorsunuz çünkü siz zaten yazılı sınava b sınıfı ehliyet alırken girmiştiniz.

Direksiyon eğitimini tamamlayan adaylar ilçe trafik komisyonları tarafından belirlenen tarihlerde direksiyon sınavına giriyor. (Ayrıntılar için bakınız: direksiyon sınav tarihleri) Direksiyon sınavını geçen adayların D sınıfı sürücü sertifikaları ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından 15 gün içerisinde hazırlanıyor ve sürücünün kayıt olduğu sürücü kursuna gönderiliyor.

Otobüs ehliyeti başvuru

Sürücü kursundan sertifikasını alan arkadaşlar nüfus cüzdanı fotokopisi, biyometik fotoğraf, sağlık raporu ve ehliyet ücretlerine yatırdığına dair dekontla (bakınız: ehliyet harçları) beraber ilçe nüfus müdürlüklerine başvuruyor. İlçe nüfus müdürlüklerinde adayın parmak izi de alınarak başvurusu alınıyor. (bakınız: yeni ehliyet alma işlemleri)

Başvurusu alınan adayların ehliyetleri 15 gün içerisinde PTT kargo ile ücretsiz olarak ikametgah adresinize gönderiliyor. Bu süre içerisinde araç kullanabilmeniz için ilçe nüfus müdürü tarafından geçici belge düzenleniyor. Geçici belgenin geçerlilik süresi 15 gündür.

Otobüs ehliyeti hangi araçları kullanabilir?

Otobüs ehliyetine sahip sürücüler; M, B, B1, D1, F sınıfının kapsadığı araçları kullanabilir. Bu araçlar moped, otomobil, römorklu otomobil,minibüs ve traktördür.

Otobüs ehliyeti fiyatı

Otobüs ehliyeti alabilmek için ödemeniz gereken tutar toplamda 1886 TL’dir.

 • Sürücü kursu ücreti: 800 TL
 • Direksiyon sınav ücreti: 100 TL
 • D sınıfı ehliyet harcı: 827
 • Vakıf payı: 25 TL
 • Ehliyet kart bedeli: 134 TL

Yukarıda yazan bedeller B sınıfından D sınıfına geçiş ücretidir.

Benzer Yazılar