1. Anasayfa »
  2. Faydalı Bilgiler

Yeni ehliyet başvuru işlemleri

Yeni ehliyet başvuru işlemleri, nüfus müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Bu yazımızda ilk defa ehliyet alacak sürücüler için başından sonuna ehliyet alma süreci ve ehliyet başvuru işlemleri anlatılmıştır.

Yeni ehliyet başvuru işlemleri görseli

Ehliyet başvuru için gerekli belgeler

Yeni ehliyet nasıl alınır?

İlk defa ehliyet alacak sürücülerin başvuru işlemleri il ve ilçe nüfus müdürlükleri aracılığı ile yapılır. Nüfus müdürlüklerine gitmeden önce yukarıdaki bütün belgelerin hazır edilmesi ve nüfus müdürlüğü online randevu sisteminden randevu alınması gerekmektedir. Eksik belge ile nüfus müdürlüğüne gittiğinizde başvurunuzu tamamlayamayacak ve geri gönderileceksiniz.

* Randevu sistemine girdiğinizde randevu almak istediğiniz nüfus müdürlüğü listede yoksa randevu almadan doğrudan nüfus müdürlüğüne gideceksiniz.

Randevu alındıktan sonra randevu günü ve saatinde nüfus müdürlüğüne gidilerek yeni ehliyet için başvurunuzu yapıyorsunuz. Başvuru aşamasında gerekli evraklarınız ve parmak iziniz alınıyor. Evrakların düzenlenmesi ve parmak izinizin alınması nüfus müdürlüğünün yoğunluğuna göre 15 dakika ile 1 saat arasında değişiyor. Yeni ehliyetiniz, başvurunuzu tamamladıktan sonra ortalama 10 gün içerisinde geliyor. Bu süre içerisinde araç kullanabilmeniz için 15 gün geçerli geçici belge veriliyor ve bu belge ehliyetinizin yerine geçiyor.

** Eğer daha önce yeni kimlik çıkardığınız için parmak izi vermişseniz, ehliyet için tekrar parmak izi vermiyorsunuz. 

Başından sonuna ehliyet alma süreci

Adım 1: Sürücü sertifikasının alınması

Ehliyet alabilmek için geçilmesi gereken ilk aşama; ehliyet ve direksiyon sınavının başarı ile tamamlanmasıdır. Bu sınavları başarı ile geçen adayların sürücü sertifikaları ilçe ve il milli eğitim müdürlükleri tarafından ortalama bir hafta içerisinde düzenlenip adayın sürücüsü kursuna gönderilmektedir. Burada dikkat etmeniz nokta sürücü sertifikasının 2 yıllık geçerlilik süresi vardır. Eğer 2 yıl içerisinde ehliyetinizi almazsanız tekrar sürücü kursuna kayıt olarak ehliyet sınavına ve direksiyon sınavına girmek zorunda kalırsınız.

Adım 2: Sürücü kursu dosyasının alınması

Bağlı bulunduğunuz yerdeki şoförler odasına giderek sürücü kursu dosyasını satın alıyorsunuz.

Adım 3: Biyometrik fotoğraf çektirilmesi

Ehliyet için 2 adet biyometrik fotoğraf istenmektedir. Biyometrik fotoğraf, 5cmX6cm ebatlarında, düz beyaz arka fonda çekilen vesikalık fotoğraftan farklı bir fotoğraf çeşididir. Eğer başörtüsü ile biyometrik fotoğraf çektirecekseniz, çene ucunuzdan alına kadar olan kısım görünür şekilde olmalıdır. Siz herhangi bir fotoğrafçıya giderek ehliyet için biyometrik fotoğraf çektireceğinizi söyleyin onlar ne şekilde çekeceğini bilir.

Adım 4: Sürücü sağlık raporu alınması

Ehliyet için istenen belgelerden biri de sürücü olur sağlık raporu alınmasıdır. Bunun için aile hekiminize başvurarak sağlık raporunuzu alabilirsiniz. Sağlık raporu hakkında detaylı bilgi için ehliyet sağlık raporu işlemleri adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Adım 5: Yeni ehliyet randevu alma

Yeni ehliyet alma işlemleri bildiğiniz gibi nüfus müdürlükleri aracılığı ile yapılmaktadır. Bir çok nüfus müdürlüğü yeni ehliyet işlemlerini randevu olmadan yapmamaktadır. Bu nedenle nüfus müdürlüğüne gitmeden önce Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü randevu sistemi üzerinden randevunuzu alınız.
Adım 6: Geçici ehliyet belgesinin alınması

Nüfus müdürlüğünüze yeni ehliyet için yaptığınız müracaatın ardından size geçici ehliyet belgesi verilmektedir. Geçici ehliyet belgesinin geçerlilik süresi 15 gündür ve 15 gün boyunca bu belge ile araç kullanabilirsiniz. Bu 15 gün içerisinde ehliyetiniz elinize ulaşmazsa tekrar nüfus müdürlüğüne giderek yeni bir geçici belge çıkartıyorsunuz.

Ehliyet teslim süresi

Ehliyet için yaptığınız başvuru tarihinden sonra ortalama 15 gün içerisinde ehliyetiniz ikametgah adresinize gönderilmektedir. Ehliyetiniz PTT kargo tarafından gönderici ödemeli olarak geliyor. Ehliyet için kargo parası ödemiyorsunuz.

Benzer Yazılar