Ehliyet sertifikası

Ehliyet ve direksiyon sınavını geçenlere verilen sürücü sertifikası hakkında merak edilenler haberin devamında …

Sürücü sertifikası kimlere verilir – ne zaman çıkar?

Sürücü sertifikası, ehliyet sınavını ve direksiyon sınavını başarı ile tamamlamış kursiyerlere verilir. Direksiyon sınavını kazandığınız tarihten sonra ortalama 2 hafta içerisinde çıkmaktadır.

Ehliyet sertifikası kaç günde çıkar?

Ehliyet sertifikası direksiyon sınavına girdiğiniz tarihten sonraki 15 gün içerisinde ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından düzenlenerek kayıtlı olduğunuz sürücü kursuna gönderilir. 15 günlük bu süre ilçe milli eğitim müdürlüğünün yoğunluğuna göre daha da az olabilmektedir.

Ehliyet sertifikası ile trafiğe çıkılır mı?

Sürücü sertifikası ile araç kullanamaz, trafiğe çıkamazsınız. Sürücü sertifikası ile araç kullanmak, ehliyetsiz araç kullanmakla eşdeğerdir ve çok ağır cezası vardır. Sürücü sertifikanızı, ehliyet harçlarınızı ödeyerek mutlaka ehliyete çevirin. (Bakınız: ehliyet harçları)

Ehliyet sertifikası kaç yıl geçerli?

Düzenlenen ehliyet sertifikalarının geçerlilik süresi 2 yıldır. 2 yıl içerisinde sürücü sertifikanızı ehliyete çevirmezseniz sürücüsü sertifikanız geçerliliğini yitirir ve tekrar sürücü kursuna kayıt olarak bütün sınavlara yeniden girersiniz. Bazı adaylar ekonomik nedenlerden ötürü sürücü sertifikalarını aldıktan sonra sertifikalarını hemen ehliyete dönüştürememektedir ancak borç harç bir şekilde ehliyet harçlarını ödeyerek ehliyetinizi alın yoksa süresi geçince faturası çok ağır oluyor.

Sürücü sertifikası nereden alınır?

Sürücü sertifikası ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından düzenlenir ve sürücü kursuna gönderilir. Sürücü sertifikanız hazır olduğunda, sertifikanızı kayıt olduğunuz sürücü kursundan alıyorsunuz.

Ehliyet sertifikasını kaybettim

Sürücü sertifikanızı kaybetmişseniz ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvurarak yenisini çıkartabiliyorsunuz.

Ehliyet sertifikası ile araç kullanılır mı?

Ehliyet sertifikası ile araç kullanamazsınız. Araç kullanabilmek için sertifikanızı ehliyete çevirmelisiniz. (Bakınız: yeni ehliyet alma)

Sürücü sertifikası ehliyet yerine geçer mi?

Sürücü sertifikası kesinlikle ehliyet yerine geçmez. Ya nasıl olsa direksiyon sınavını geçtim, ehliyet almaya hak kazandım, çevirmede trafik polisi yakalarsa göz yumar diye düşünmeyin. Kesinlikle göz yummuyorlar ve cezası da az değil. Eğer sertifikanızı ehliyete çevirmemişseniz lütfen araç kullanmayın.

6
Ziyaretçi Yorumları

5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Mahmut

Sertifika olmadan ehliyet çıkarmı

Duygu

Ehliyet için biyometrik fotoğraf zorunlu mu vesikalık yeterli olur mu?

hassan

iyi gunler

gecenlerde bir nufus mudurlugune gittiğimde benim a2 ve b ehliyet serfitikam vardı ıkısının de kartını cıkarmak ıstıyordum ama tek tek cıkarılıyormus her neyse ama ordan bana soylenen bu 2 serfıtıkayı ehliyet kartını aldıktan sonra ıkıncı serfitikayı cıkarmak zorundaymısım yanı ıkısının serfıtıkasını cıkarıp yapılmıyormus serfitikan yanar dedı dogru mu bu yanı a2 yı cıkardım b yanıyormuş çünkü a2 ehlşiiyet kartını cıkarıp sonra b serfitikasını alıcakmısım boyle bır sacmalık olabılır mı

Rasim

Ehliyet çıkarmak için dosyamı kayıp ettim ne yapmam gerekli sağlık raporu alıp biyometri fotoğraf çektirip ehliyeti çıkarttrabilrmiym

Engin

Çekici sınavına girdim kazandım ehliyet sertifikası 15 gün geçti çıkmadı.Kurs 2 haftadır oyalıyor.Yeni işe başlıycam bunu bekliyorum bu durum beni şok etti ne yavaş bürokrasimiz var mış.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (13 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,69. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...