Ehliyet Sağlık Raporu İşlemleri

Yeni ehliyet alan, ehliyetini yenileyen yada kaybeden sürücülerin nüfus müdürlüklerinde ehliyet çıkartabilmeleri için aile hekimliklerinden yada Sağlık Bakanlığı’nın yetkilendirdiği diğer sağlık kuruluşlarından ehliyet sağlık raporu almaları gerekmektedir.

Yeni ehliyet alacak, ehliyetini yenileyecek yada kayıp ehliyetini yeniden çıkaracaklar sürücü olur raporu yada diğer adıyla ehliyet sağlık raporu almak zorundadır.

Ehliyet sağlık raporu almak için gerekli belgeler

  • TC Kimlik Belgeniz
  • 1 adet biyometrik fotoğraf

Ehliyet için sağlık raporu nereden alınır?

Sağlık raporu alabileceğiniz kurum ve kuruluşlar;

  • Bakanlığa ve üniversitelere bağlı sağlık tesisleri
  • Aile hekimlikleri
  • Özel hastaneler
  • Özel tıp merkezleri

1. grup sağlık raporu

M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F sınıfı ehliyet sahiplerine verilen sağlık raporudur.

2. grup sağlık raporu

C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G sınıfı ehliyet sahiplerine verilen sağlık raporudur.

Hangi ehliyet sınıfın hangi araçlarını kullandığını öğrenmek için yeni ehliyet sınıfları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ehliyet sağlık raporu nasıl alınır?

Ömür boyu ehliyet dönemi sona erdi. Ehliyetlerin sınıfına göre 5 ile 10 yıl arasında değişen bir süreleri var ve bu süre sonunda ehliyetini yenilemek isteyen sürücüler yada yeni ehliyet alacak sürücüler sağlık raporu almak zorunda. Sağlık raporunu en hızlı ve en rahat aile hekiminizden alabiliyorsunuz. Size tavsiyemiz ilk olarak aile hekimine gitmeniz.

Aile hekimine gitmeden önce yanınızda TC kimlik belgeniz ve biyometrik fotoğrafınız olduğundan emin olun.

Aile hekimine gittiğinizde öncelikle kimlik bilgilerinizle “Aile Hekimliği Sağlık Sistemi” uygulamasına girilerek araç kullanmaya engel kronik bir rahatsızlığınız olup olmadığına bakılır. Daha sonra göz muayenesi yapılır.

Ehliyet sağlık raporu göz muayenesi

En korkmanız gereken kısım göz muayenesi. Doktor sizi odanın en ucuna gönderiyor ve elinde tuttuğu tabelada yazan harfleri okumanızı istiyor. İnanın gözünüzde görme kusuru varsa o tabelayı okuyamıyorsunuz ve uzman hekim muayenesi için devlet hastanesine gönderiliyorsunuz. Göz muayenesinden geçebilmeniz için herhangi bir gözümüzün görmesi gözlüklü veya gözlüksüz 2/10‘dan düşük, her iki göz toplam görmesi 12/20‘den düşük olmamalıdır. Eğer gözünüzde sıkıntı çıkmazsa sağlık raporunuzu düzenlemeye başlıyor.

Ehliyet sağlık raporu formu

Ellerinde hazır ehliyet için sağlık raporu formu var. Bu formu doldurarak size teslim ediyor. Bazen formu doldururken form üzerinde yazan sürücü olur bölümünü işaretlemeyi unutabiliyorlar. Raporu aldığınızda mutlaka sürücü olur kısmının işaretlendiğinden emin olun. (Sağlık raporu formunun bir örneği için ehliyet sağlık raporu formu dosyamıza bakabilirsiniz.)

Sağlık raporu alındıktan sonra geriye ehliyetinizi yenilemek için nüfus müdürlüğüne gitmek kalıyor. Ehliyet yenileme ve randevu işlemleri için ehliyet yenileme adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ehliyet sağlık raporu geçerlilik süresi

Alınan sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. 1 yıldan sonra tekrar sağlık raporu almanız gerekmektedir.

Aile hekimi sağlık raporu verebilir mi?

Ehliyet vermeye yetkili sağlık kurumlarından biri de aile hekimlikleridir. Kayıtlı olduğunuz aile hekiminize giderek ehliyet için sağlık raporu alabilirsiniz. Aile hekimine giderken yanınızda 1 adet biyometrik fotoğraf götürmeyi unutmayın.

Aile hekimi sağlık raporu vermiyor?

Aile hekimleri sağlık raporu için sizi muayene etmek zorundadır ve sağlığınızda bir problem yoksa size sağlık raporu vermek zorundadır. Ancak sağlığınız ehliyet almak için elverişli değilse sizi ya uzman bir hekim muayenesine gönderir yada raporunu düzenlemez. Yada kendi hekiminizden başka bir aile hekimine gitmişseniz size sağlık raporu vermek zorunda değildir.Sağlık raporu ücreti 2018

Sağlık raporu için ödediğiniz ücret hangi kuruma gittiğinize göre değişir. Örneğin aile hekimine gittiğinizde bu rapor için herhangi bir ücret ödemezken devlet hastanesine gittiğinizde tek hekim için 50 TL sağlık raporu ücreti ödüyorsunuz. Eğer gittiğiniz hastane üniversite hastanesi veya eğitim ve araştırma hastanesi ise 75 TL ödüyorsunuz. Eğer sağlık kuruluna çıkmanız gerekiyorsa devlet hastanelerinde 200 TL, üniversite veya eğitim ve araştırma hastanelerinde 300 TL ödüyorsunuz.

24
Ziyaretçi Yorumları

15 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
Selma

Aile hekimlerine gitmeyin veremiyorlar. Direkt
özel polikliniklere başvurun 1 adet biometrik resminiz ile.2019 için 55-100 TL arası fiyat ile aynı gün 20 Dk veriyorlar raporu

MURAT

Ehliyet yenileme gerçekten sıkıntılı.22,5 tl olan ehliyet aile hekiminin işgüzarlığı yüzünden en az iki doktora sevk ederek 122.5 – 172,5 tl’ye çıkabiliyor.Vatandaş sadece değişim için yüklü bir mebla vermek zorunda kalıyor.Kaldı ki muayene bile etmeyen Aile Hekimi,sadece geçmişte hangi ilacı yazdırdığına bakarak sizi uzman bir doktora yönlendirip ekstra ücret ödemenize neden oluyor,vatandaşın alacağı ehliyet sadece özel ve devlet hastanesine para kazandırmak için yenilendiği izlenimini veriyor.Bence buda haksız bir kazanç oluyor.1 ay öncesinden aldığım silah ruhsat raporunu göremeyen Aile Hekimi yazdırdığımız ilaçlara göre uzman hekime-hekimlere sevk ederek vatandaşa nasıl 50 yada 75 tl kilitlerimin düşüncesi içerisindeymiş gibi bir izlenim bırakıyor.İşin garip… Devamını Oku »

serdar yıldız

sürücü sağlık raporu diğer adıyla ehliyet raporu aile hekimlerinin verebileceği bir rapordur ama bir çok hekim vermek istememektedir.
ayrıca aile hekimleri muayene sonucu başka uzmanlık dallarına sevk etmektedir.
genelde bu sevk göz uzmanı olmaktadır.
ankara da sürücü sağlık raporu alacaklar sevk ve diğer işlemlerle uğraşmak istemiyorsa öveçlerde Ankara Cerrahi Tıp merkezi ne 1 adet biyometrik foto ile giderseniz hemen alabilirsiniz.ücret olarak ta 50 tl ücreti var.
sonra emniyete bu sağlık raporunuzu verebilirsiniz.

Ahmet

2 kez rapor aldım gözden kaldim 3. Kez aile hekimini degistirdim ve raporu aldım. Son aldığım raporu götürsem sıkıntı olur mu.

Ehliyet

İlk raporumda göz den verilmedi. Aile hekimimi değiştirdim 2.raporumda da göz sıkıntı oldu. 3. Kez değiştirdim ve raporu aldım. 3.kez aldığım raporu götürsem sıkıntı olur mu. Yardımcı olursanız sevinirim.

Osman Yıldız

Arkadaşlar ben sağlık raporumu aldım direksiyon sınavını falanda geçtim harçlarıda yatırdım nufusa geldim nufusta sağlık raporum sistemde görünmüyor bana yardım olurmusunuz lütfen

Fikret

Arkadaşım senin aldığın ve kursa verdiğin sağlık raporu kurstan aldığın sertifika ile birlikte sana geri veriliyor, sağlık raporunu kendin götürüp nüfusa elden veriyorsun ve nüfus senin dosyana koyuyor benim bildiğim, ben daha iki hafta önce aldım ve elden verdim

Süreyya

Bende aynen dediĝiniz gibi yaptım iki sınavıda geçtim Nüfus mudurluĝu iki sefer sorun çıkardılar bakalım üçüncüde ne olacak

Zeynep

Aile hekimim benden kan tahlili istedi ilaç kullanmıyorum hiç bir rahatsızlıhım yok bende kan vermek istemiyorum

görkay

bende aynı durumdayım :))

ali

kendi aile hekimim yerine farli bir aile hekiminden saglik raporu alabilirmiyim

Mustafa

09.09.2017 sağlık raporu tarihi. 25.12.2018 tarihinde evrakları nufüs müdürlüğüne vericem. Bu sağlık raporu da 2 yıl geçerlimidir. Terettüdde kaldım.

Yunus

Geçerlilik süresi 1 yıldır

Batuhan

Merhaba, 31.07.2017 tarihinde sağlık raporu aldım ve kursu başarıyla tamamladım ancak ehliyetimi maddi zorluklardan dolayı alamadım. Ancak bu haftaya yetişti ve sağlık raporumun süresi geçtiğini düşünerek yeni bir sağlık raporu ile gittim, gittiğim nufüs müdürlüğündeki görevliler yeni sağlık raporunun geçerli olamayacağı ve ilk aldığım raporun gerektiğini söylediler. Bu durumda ne yapabilirim? Rapor duruyor ancak kullanılabilir durumda değil (süresinin geçtiğini düşündüğüm için resmini çıkarttım birazda yırtık) bunun için başvurabileceğim bir yol var mı?

Tufan

Merhaba, sağlık raporuna yapıştırılan vesikalığın biyometrik olması zorunlu mu ?

Halil

Peki ben sağlık raporumu bugün aldım ve raporla diyelimki 1 yıl dolmadan 11 ay sonra mayıs 2019 başvurdum ehliyet için. Bu ehliyetteki 5-10 yılda bir yenileme süresi raporun tarihine göre mi yoksa başvuru tarihine göre mi değerlendirilir? Teşekkürler.

ceylan

aile hekimi sağlık raporu veriyor mu? veriyorsa aile hekimine nasıl randevu alabilirim

murat

ehliyet alanlara zeka testi yapılıyor mu? ehliyet alanlara zeka testi soruları sorulduğuna dair bir söylenti var

zehra

Göz muayenesinden kaldım. Sağlık raporu için uzman hekim muayenesi için devlet hastanesine gönderdi aile hekimi ne yapmam lazım.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (14 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,71. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...