1. Anasayfa »
  2. Faydalı Bilgiler

Ehliyet Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Yeni ehliyet alan, ehliyetini yenileyen yada kaybeden sürücülerin nüfus müdürlüklerinde ehliyet çıkartabilmeleri için aile hekimliklerinden yada Sağlık Bakanlığı’nın yetkilendirdiği diğer sağlık kuruluşlarından ehliyet sağlık raporu almaları gerekmektedir.

Yeni ehliyet alacak, ehliyetini yenileyecek yada kayıp ehliyetini yeniden çıkaracaklar sürücü olur raporu yada diğer adıyla ehliyet sağlık raporu almak zorundadır.

Ehliyet sağlık raporu almak için gerekli belgeler

Ehliyet için sağlık raporu nereden alınır?

Sağlık raporu alabileceğiniz kurum ve kuruluşlar;

  • Bakanlığa ve üniversitelere bağlı sağlık tesisleri
  • Aile hekimlikleri
  • Özel hastaneler
  • Özel tıp merkezleri

1. grup sağlık raporu

M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F sınıfı ehliyet sahiplerine verilen sağlık raporudur.

2. grup sağlık raporu

C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G sınıfı ehliyet sahiplerine verilen sağlık raporudur.

Hangi ehliyet sınıfın hangi araçlarını kullandığını öğrenmek için yeni ehliyet sınıfları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ehliyet sağlık raporu nasıl alınır?

Ömür boyu ehliyet dönemi sona erdi. Ehliyetlerin sınıfına göre 5 ile 10 yıl arasında değişen bir süreleri var ve bu süre sonunda ehliyetini yenilemek isteyen sürücüler yada yeni ehliyet alacak sürücüler sağlık raporu almak zorunda. Sağlık raporunu en hızlı ve en rahat aile hekiminizden alabiliyorsunuz. Size tavsiyemiz ilk olarak aile hekimine gitmeniz.

Aile hekimine gitmeden önce yanınızda TC kimlik belgeniz ve biyometrik fotoğrafınız olduğundan emin olun.

Aile hekimine gittiğinizde öncelikle kimlik bilgilerinizle “Aile Hekimliği Sağlık Sistemi” uygulamasına girilerek araç kullanmaya engel kronik bir rahatsızlığınız olup olmadığına bakılır. Daha sonra göz muayenesi yapılır.

Ehliyet sağlık raporu göz muayenesi

En korkmanız gereken kısım göz muayenesi. Doktor sizi odanın en ucuna gönderiyor ve elinde tuttuğu tabelada yazan harfleri okumanızı istiyor. İnanın gözünüzde görme kusuru varsa o tabelayı okuyamıyorsunuz ve uzman hekim muayenesi için devlet hastanesine gönderiliyorsunuz. Göz muayenesinden geçebilmeniz için herhangi bir gözümüzün görmesi gözlüklü veya gözlüksüz 2/10‘dan düşük, her iki göz toplam görmesi 12/20‘den düşük olmamalıdır. Eğer gözünüzde sıkıntı çıkmazsa sağlık raporunuzu düzenlemeye başlıyor.

Ehliyet sağlık raporu formu

Ellerinde hazır ehliyet için sağlık raporu formu var. Bu formu doldurarak size teslim ediyor. Bazen formu doldururken form üzerinde yazan sürücü olur bölümünü işaretlemeyi unutabiliyorlar. Raporu aldığınızda mutlaka sürücü olur kısmının işaretlendiğinden emin olun. (Sağlık raporu formunun bir örneği için ehliyet sağlık raporu formu dosyamıza bakabilirsiniz.)

Sağlık raporu alındıktan sonra geriye ehliyetinizi yenilemek için nüfus müdürlüğüne gitmek kalıyor. Ehliyet yenileme ve randevu işlemleri için ehliyet yenileme adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ehliyet sağlık raporu geçerlilik süresi

Alınan sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıldır. 1 yıldan sonra tekrar sağlık raporu almanız gerekmektedir.

Aile hekimi sağlık raporu verebilir mi?

Ehliyet vermeye yetkili sağlık kurumlarından biri de aile hekimlikleridir. Kayıtlı olduğunuz aile hekiminize giderek ehliyet için sağlık raporu alabilirsiniz. Aile hekimine giderken yanınızda 1 adet biyometrik fotoğraf götürmeyi unutmayın.

Aile hekimi sağlık raporu vermiyor?

Aile hekimleri sağlık raporu için sizi muayene etmek zorundadır ve sağlığınızda bir problem yoksa size sağlık raporu vermek zorundadır. Ancak sağlığınız ehliyet almak için elverişli değilse sizi ya uzman bir hekim muayenesine gönderir yada raporunu düzenlemez. Yada kendi hekiminizden başka bir aile hekimine gitmişseniz size sağlık raporu vermek zorunda değildir.</p<

Sağlık raporu ücreti 2020

Sağlık raporu için ödediğiniz ücret hangi kuruma gittiğinize göre değişir. Örneğin aile hekimine gittiğinizde bu rapor için herhangi bir ücret ödemezken devlet hastanesine gittiğinizde tek hekim için 50 TL sağlık raporu ücreti ödüyorsunuz. Eğer gittiğiniz hastane üniversite hastanesi veya eğitim ve araştırma hastanesi ise 75 TL ödüyorsunuz. Eğer sağlık kuruluna çıkmanız gerekiyorsa devlet hastanelerinde 200 TL, üniversite veya eğitim ve araştırma hastanelerinde 300 TL ödüyorsunuz.

Benzer Yazılar

57 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Ankara ehliyet icin Komisyona girdim sürücü olmaz aldım. Tekrar basvuru yapmam icin Sure nedir. kagitta 2 yil gibi bise yaziyor. Daha once bir surede baska bir ilden basvuru yapsak olur mu ki

Meraba ben 1.grup sürücü adayıyım bunu nasıl 2.grup yaparım psikiyatri heyeti verdi bu kararı hiç bilgilendirme yapan yer yok bu olayı bi açığa çıkarabilecek varmı

%56 engelliyim b sınıfi ehliyetimi değiştirmek için sağlık ocağına gittim hastaneye sevk etti hastanede kulak sürücü olur göz sürücü olamazsin gözündeki kataraktan dolayı dedi ameliyat ol tekrar gel dedi. Ameliyat oldum gormem düzeldi doktora gittim tekrardan doktor maniküler ehliyet alabilir diye küçük not kağıdına yazı yazdı kase bast ve iki yıl sistemde sürücü olamaz yazısı göründüğü için tekrar sürücü olabilir yapamadı il sağlık müdürlüğüne dilekçe göndermemi istedi. Sorum şu 1- sürücü olamaz raporu verdikten sonra ehliyetim halen bende duruyur iki sene boyunca araç kullanmaya devam edebilirmiyim 2- il sağlık müdürlüğüne gönderdiğim de nasıl olacak 3- araç kullanabilmem için başka ne… Devamını Oku »

surucu adaylari icin alinan rapora 1 ay icinde itiraz edilmedi ise 2 yıl beklemek mi gerekiyor. Buna itiraz etmenin ya da o raporu iptal etmenin bir yolu var mi acaba ?

Merhaba ehliyet kursuna başlarken sağlık raporu almıştım. Sınavlarımda başarılı oldum şimdi ehliyet başvurusu yaparken de ayrıyeten sağlık raporu mu almam lazım yoksa o aldığımı kullanabilir miyim

Ehliyet raporları 2 yıl geçerlidir. Raporumun arkasında yazıyor :))

Ehliyet raporları 2 yıl geçerlidir.

2 yıl geçerlidir.

Arkadaşlar sağlık raporu almak eskisi kadar kolay değil. Ehliyetimi kaybettim yenisini çıkartmak için 237tl para verdiğimiz yetmiyormuş gibi oradan oraya koşturuyorlar. Sağlık raporunu artık aile hekimleri tak diye çıkartmıyor. Önce özele veya devlet hastanesine gidiyorsunuz yine para bayılıyorsunuz kan ve akciğer tetkileri yapıyorlar. Sonra aile hekimine gidip rapor alıyorsunuz. Sitedeki bilgilerin güncellenmesini arz ederim.

Selamın aleyküm dosyam hazıe randevu almahı bekliyorum. Sağlık raporunun süresi 1 yıldır demişsiniz ama benim raporum da 2 sene yazıyo

Selamınaleyküm ben ehliyetimi yenilemek için aile hekimine gittim onlarda bana sağlık raporu verdiler fakat pisikatriye sevk ettiler onlarda 76 tane soru sordular fakat birazını bilemedim sağlık raporu veremeyiz dediler 50 TL de para aldılar paramıda vermediler yardımınıza ihtiyacım var arz ederim özel hastane yede gittim vermediler ne yapabilirim

Ben 3 ay önce ehliyet için sağlık raporu aldım 3 ayın sonunda b ehliyet için sağlık raporumu kullandım A2 ehliyet almak için tekrar sağlık raporu gerekir mi?

Kişisel sağlık formunu doldurdum aile hekimine gittim o da beni devlet hastanesine sevk etti devlet hastanesi ne gittim 150 tl öcret istediler özel hastanelerde 75 tl ancak özele gitmem için aile hekiminden sevk kaydını silmem lazımmış ne yapmalıyım yada nasıl silebilirim

Bende aile hekimime gittim e-devlet üzerinden form doldur, burda ekranda göreyim, ona göre gerek olursa göz doktoruna sevk ederim dedi, ama e-devlette hangi form bulamadım, yardımcı olursanız çok sevinirim