1. Anasayfa »
  2. Ehliyet Çeşitleri

CE sınıfı tır ehliyeti

CE sınıfı Tır ehliyeti nasıl alınır? gerekli belgeler nelerdir? kimler tır ehliyeti alabilir? kaç yaşında tır ehliyeti alınır? Detaylar haberin devamında …

CE sınıfı tır ehliyeti görseli

Karayolları trafik yönetmeliğinde yapılan değişiklikle Tır ehliyetinin sınıfı ve şartları değiştirildi. Yapılan yeni düzenlemeye göre TIR ehliyetinin yeni sınıfı ve şartları

CE sınıfı ehliyet alma şartları

  • En az 21 yaşında olmak
  • En az C sınıfı ehliyet sahibi olmak (C sınıfı ehliyet alabilmek içinde B sınıfı ehliyet sahibi olmak)
  • En az ilkokul mezunu olmak

Tır ehliyeti almak için gerekli belgeler

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 10 adet biyometrik fotoğraf
  • Sabıka kaydı (e-devlet üzerinden alınan sabıka kaydı geçerlidir. Adliyelerde sıra beklemeye gerek yok.)
  • Öğrenim durumunuzu gösterir belge (En az ilkokul mezuniyet belgeniz)
  • Sağlık raporu (Sağlık kuruluşlarından alınan TIR ehliyeti almanıza engel olmadığına dair sağlık raporu)

CE sınıfı tır ehliyeti nasıl alınır?

Tır ehliyeti alabilmek için öncelikle yukarıda yazılı şartları taşıyor olmanız gereklidir. Eğer 21 yaşından küçükseniz yada C sınıfı bir ehliyetiniz yoksa Tır ehliyeti alamazsınız. B sınıfı ehliyeti olmayan da c sınıfı ehliyet alamaz.

Tır ehliyeti alabilmek için ilk atmanız gereken adım b sınıfı ehliyet almak olacaktır. B sınıfı ehliyet nasıl alınır daha önce detaylı anlatmıştık. (Bakınız: b sınıfı ehliyet nasıl alınır?) B sınıfı ehliyetini aldıktan sonra ehliyetinizi C sınıfı kamyon ve çekici ehliyetine çevirmeniz gerekir. Ehliyetinizi dönüştürmek için yazılı sınava girmiyorsunuz. Yalnızca sürücü kursuna kayıt olarak direksiyon eğitimi alıyorsunuz ve ardından direksiyon sınavına giriyorsunuz. Sınavı kazananlara aynı b sınıfı ehliyette olduğu gibi önce sürücü sertifikası düzenleniyor. Daha sonra yeni ehliyetiniz için nüfus müdürlüklerine başvuruyorsunuz. Ayrıntılı bilgi için (bakınız: yeni ehliyet alma işlemleri)

C sınıfı ehliyetinizi aldıktan sonra yapmanız gereken tek şey kalıyor o da ehliyetinizi CE sınıfı tır ehliyetine çevirmek. CE sınıfı ehliyet alabilmek için C sınıfı ehliyetinizin birkaç yıllık olmasına gerek yok. C sınıfı ehliyetinizi alır almaz işlemlere başlayabilirsiniz. Yukarıda anlattığımız işlemlerin aynısını yapıyorsunuz. Sürücü kursuna kayıt, direksiyon eğitimi ve sonra direksiyon sınavı. Sürücü sertifikası, ilçe nüfus müdürlüğüne başvuru ve mutlu son. CE sınıfı ehliyetiniz adresinize gönderiliyor.

Tır ehliyeti hangi araçları kullanabilir?

Tır ehliyeti olan şoförler M, B, BE, B1, C, C1, C1E, F sınıfındaki bütün araçları kullanabilir. Bu araçlar moped, kamyon, kamyonet ve traktör.

 

Benzer Yazılar