1. Anasayfa »
  2. Faydalı Bağlantılar

Elektronik ehliyet sınav sonuçları sorgulama

2024 Milli Eğitim Bakanlığı elektronik ehliyet sınav sonuçları sorgulama ekranı. E sınav sonucunuzu sorgulamak ve yazdırmak için sayfanın devamını okuyun.

Elektronik ehliyet sınav sonuçları sorgulama görseli

Aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak elektronik sınav sonucunuzu internet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Sorgulama yapabilmek için açılan sayfada TC kimlik no ve güvenlik kodunu girmelisiniz. Güvenlik kodu her sayfayı yenilediğinizde yeniden oluşturulmaktadır. Güvenlik kodu, botların MEB sistemine yüzbinlerce sorgulama yaparak yavaşlatmasının önüne geçmek için oluşturulmuş bir güvenlik sistemidir.

Elektronik sınav sonuçları artık yalnızca E devlet üzerinden sorgulanabilmektedir.

E sınav sonucunuzu sorgulamak için tıklayın

Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yukarıda belirttiğimiz gibi e sınav sistemeinde, merkezi sınavın aksine sınav sonuçları hemen açıklanmaktadır. Sınav bitiminde adayın sınav sonucu görevli tarafından çıktı alınmakta ve adaya teslim edilmektedir. Ancak sınava giren bazı adaylar sınav sonuçlarını internet üzerinden de görüntülemek istemektedir. Sınav sonucu sorgulama linki üst kısımdadır.

Elektronik sınavı nasıl kazanabilirim?

Elektronik sınavda başarılı olmak istiyorsanız yapmanız gereken konu eksiklerinizi tamamlayın ve daha sonra aşağıdaki 24 deneme sınavını çözün. Her denemenin sonunda mutlaka yanlışlarınızı kontrol edin ve öğrenin. Bu şekilde çalıştığınızda elektronik sınavı rahat bir şekilde geçebilirsiniz.

E devlet ehliyet sınav sonuçları

E sınav sonuçları e devlet sisteminde gözükmemektedir. Şimdilik yalnızca üst kısımda linkini verdiğimiz MEB’in sisteminden sorgulanabilmektedir. TC’niz ve e devlet şifrenizle giriş yaparak ehliyet sınav sonucunuzu sorgulayamazsınız.

Ehliyet sınavını kazandım ne yapmalıyım

E sınav sonucunda en az 35 net yaparak 70 puan almışsanız direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyorsunuz. Direksiyon sınav tarihleri her il ve ilçede farklı zamanlarda olur. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen tarihlerde bulunduğunuz yerde direksiyon sınavına girersiniz. Direksiyon sınavından başarılı olan adaylar ehliyet sertifikası alarak ehliyet almaya hak kazanır. Bu aşamadan sonra aday ehliyet için gerekli belgeleri hazırlar, daha sonra nüfus müdürlüğünden ehliyet randevusu alır ve randevu tarihinde nüfusa giderek yeni ehliyet başvurusunu yapar.

Ehliyet başvuru için gerekli belgeler

Benzer Yazılar