1. Anasayfa »
  2. Faydalı Bilgiler

Ehliyet almak ne kadar sürer?

Ziyaretçilerimizden en çok aldığımız sorulardan biri de ehliyet almak ne kadar sürer? Sizin için ehliyet alma sürecini baştan sona araştırdık. Sürücü kursuna yazıldığınız tarihten ehliyetin elinize geçtiği kadar ki süreç şu şekilde işliyor.

Ehliyet almak ne kadar sürer? görseli

Öncelikle sorunun cevabını verelim daha sonra süreci anlatalım.

Ehliyet ne kadar sürede alınır?

  • Sürücü kursu kayıt: 1 gün
  • Teorik Eğitim: 7 gün
  • Ehliyet sınavı için bekleme: Maksimum 1 ay
  • Direksiyon eğitimi – direksiyon sınavı: Ortalama 1 ay
  • Sürücü sertifikasının hazırlanması: Ortalama 1 hafta
  • Gerekli belgelerin hazırlanarak ehliyet için randevu alınarak başvuru yapılması: Ortalama 1 hafta
  • Ehliyetinizin elinize ulaşması: Ortalama 2 hafta

Ehliyet almak; sürücü kursundan kayıt olduğunuz günden ehliyetinizi elinize alıncaya kadar ortalama 3 ay sürer. Bu süreler İstanbul gibi büyükşehirler dikkate alınarak hesaplanmıştır. Eğer nüfusu fazla olmayan bir ilde ehliyet alıyorsanız bekleme süreleri azalacağından ehliyetiniz 2 ay gibi bir sürede de elinizde olabilir.

Ehliyet Alma Süreci

Ehliyeti alabilmek için aşağıdaki süreçlerden geçiyorsunuz.

Sürücü kursu kayıt ve teorik eğitim

Sürücü kursu kayıtları her ayın 1. ve 10. günleri arasında yapılıyor. Sürücü kursu kaydı yaptırdıktan sonra ehliyet kursu başlıyor. Ehliyet kursu için toplam 34 saat eğitim almanız gerekiyor. Bu eğitim 7 günde tamamlanıyor.

Ehliyet sınavına girilmesi

Sürücü kursunda teorik eğitimi tamamlayan kursiyerler, elektronik sınava girer. Elektronik sınav için randevular sürücü kurslarınız tarafından alınmakta ve sınav tarihi size bildirilmektedir.

Direksiyon eğitimi – direksiyon sınavı

Ehliyet sınav sonuçları açıklandıktan sonra sürücü kursları kursiyerlere direksiyon eğitimi vermeye başlar. Her sınıf için zorunlu direksiyon eğitim saati farklı olmakla beraber B sınıfı ehliyet için 14 saat zorunlu direksiyon eğitimi vardır. Direksiyon eğitimini tamamlayan adaylar ilçe trafik komisyonu tarafından belirlenen tarihlerde direksiyon sınavına girer. Bu süre sınav sonuçları açıklandıktan sonra ortalama 1 aydır.

Sürücü sertifikasının hazırlanması

Direksiyon sınavını başarı ile geçen adayların sürücü sertifikaları ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından hazırlanır. Bu süre yoğunluğa göre değişmekte olup ortalama 2 haftadır. Hazırlanan sürücü sertifikaları kayıt olduğunuz sürücü kursuna gönderilir.

Ehliyet için başvuru ve ehliyetinizin adresinize gönderilmesi

Sürücü sertifikanızı aldıktan sonra randevu alarak ehliyet sınav harçlarını yatırdığınıza dair dekont, 2 adet biyometrik fotoğraf, ehliyet sağlık raporu ve kimliğinizle beraber ilçe nüfus müdürlüğünüze gidiyorsunuz. Randevu için ortalama 2 hafta sonrasına gün alıyorsunuz. Eğer nüfus müdürlüğünüz randevusuz çalışıyorsa aynı gün gidebilirsiniz. Nüfustaki işlemler 1 saatte bitiyor. Daha detaylı bilgi için bakınız yeni ehliyet alma işlemleri

Benzer Yazılar