1. Anasayfa »
  2. Faydalı Bilgiler

B Sınıfı Ehliyet Fiyatları

Ehliyet alacak adaylar için hazırladığımız B sınıfı ehliyet fiyatları; Ehliyet alabilmek için sürücü kursu ücreti, ehliyet sınav ücreti, direksiyon sınav ücreti, harç ücreti, değerli kağıt bedeli ve vakıf payı ödüyorsunuz. Detaylar haberin devamında …

B Sınıfı Ehliyet Fiyatları görseli
Sınıf Her şey dahil Kurs ücreti Harçlar E sınav ücreti Direksiyon ücreti
B 3.056 TL 1850 TL 988 TL 98 TL 120 TL

B sınıfı sürücü kursu fiyatları 2019

Sürücü kursu fiyatları ilden ile ve sürücü kursundan sürücü kursuna değişiklik göstermez. Türkiye geneli B sınıfı sürücü kursu fiyatı 1600 TL‘dir. Bu ücrete direksiyon eğitim ücreti dahildir.

Direksiyon eğitiminde sürücü kursu size toplamda 14 ders saati eğitim vermek zorundadır. Bu 14 ders saati 40 dakika aktif sürüş ve 10 dakika mola şeklinde yapılmaktadır. Eğer fazladan direksiyon dersi almak isterseniz sürücü kursunuz ile görüşerek ücretini ödeyerek alabilirsiniz.

Elektronik sınavdan kalmanız durumunda sürücü kursuna tekrar ücret ödemeniz gerekmez. Eğer 4 kez başarısız olursanız sürücü kursu kaydınızı tekrar yenilemeniz ve kurs ücretini tekrar ödemeniz gerekir.

Ehliyet Harçları

2018 yılı için 654.70 TL ehliyet harcı ödenmektedir. Bunun 495.70 TL’si ehliyet harcı, 134 TL’si değerli kâğıt bedeli ve 25 TL’si vakıf payıdır.

Kart ücreti

Direksiyon sınavından başarılı olan adaylar nüfus müdürlüğüne başvuru aşamasında ehliyet harçlarını ve kart ücretini anlaşmalı bankalara yatırırlar. 2018 yılı için bu ücret 134 TL‘dir. Kart ücreti yeni ehliyet alırken, ehliyet yenilerken ve kayıp ehliyeti yeniden çıkarırken tekrar ödenir.

Ehliyet sınav ücreti

Ehliyet sınav ücreti 2018 yılı için 75 TL‘dir. Eğer sınavdan kalırsanız her sınava girişinizde tekrar 75 TL ödersiniz. Eğer ehliyet sınav ücretini bankaya sürücü kursunuz yatırırsa sizden 25-75 TL arasında değişen hizmet bedeli talep edebiliyorlar ancak ücreti bankaya kendiniz yatırırsanız herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

Sınav ücreti konusunu kayıt olmadan önce sürücü kursu ile görüşürseniz daha iyi olur. Çünkü bazı sürücü kursları sınav ücretini kendilerinin yatırmak zorunda olduğunu iddia ederek adaylardan fazla talep ediyor.

Direksiyon sınav ücreti

Direksiyon sınav ücreti 2018 yılı için 100 TL‘dir. Sınavdan kalırsanız her sınava girişinizde 100 TL + 2 saat direksiyon eğitim ücreti ödersiniz. Sınav ücretinde olduğu gibi direksiyon ücretinde de bazı sürücü kursları fazladan para talep etmektedir. Bu konuyu da kayıt olmadan önce mutlaka görüşün.

Sürücü kursları yukarıda yazılı tutarlar haricinde başka bir ad altında ücret talep edemez. Sizden bu tutarların haricinde ücret talep eden sürücü kurslarını İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine şikayet edebilirsiniz.

B sınıfı Ehliyet almak isteyen adayların merak ettiği bazı konular

Ehliyet almak için diploma şart mı?

Ehliyet alabilmek için ilkokul mezunu olmanız gerekmektedir. Eğer ilkokul mezunu değilseniz halk eğitim merkezlerine başvurup gerekli eğitimlerin ardından ilkokul diploması alarak ehliyet için başvuruda bulunabilirsiniz.

B sınıfı ehliyet için yaş şartı

B sınıfı ehliyet alabilmek için 18 yaşında olmanız gerekmektedir. 18 yaş hesaplaması yapılırken girecek olduğunuz yazılı sınavın son başvuru tarihi esas alınır. Örnek vermek gerekirse 21 Nisan 2018 ehliyet sınavına girmek isteyen bir adayın sınavın son başvuru tarihi olan 10 Mart 2018 tarihinde 18 yaşında olması gerekiyor.

B sınıfı ehliyet hangi araçları kullanabilir?

B sınıfı ehliyet sahipleri otomobil ve kamyonetleri kullanabilmektedir.

Benzer Yazılar