1. Anasayfa »
  2. Faydalı Bilgiler

Ehliyet göz muayenesi

Ehliyet göz muayenesi, sağlık raporu almak isteyen sürücülerin yaptırmak zorunda olduğu bir muayenedir. Ehliyet için göz tembelliği, gözlük numarası ve daha fazlası yazının devamında …

Ehliyet göz muayenesi görseli

Yeni ehliyet alacak yada ehliyetini yenileyecek adaylar sağlık raporu için gittikleri sağlık kurumlarında göz muayenesine girerler ve göz kusurları yönetmelikte izin verilen değerler içindeyse sürücü olur sağlık raporu alırlar. Ayrıntılar için bakınız: ehliyet sağlık raporu işlemleri

Ehliyet Göz Muayenesi

Sürücüler göz muayenesinde 1. ve 2. grup diye 2 gruba ayrılır.

1. grup sürücüler: M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F sınıfı ehliyet sahibi olan sürücülerdir.

2. grup sürücüler: C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G sınıfı ehliyet sahibi olan sürücülerdir.

Ehliyet Göz Tembelliği

1. grup sürücülerde bir gözün görmesi gözlüklü veya gözlüksüz 2/10’dan az olmamalı, 2 gözün toplam görmesi 12/20’den az olmamalıdır. Bu oranlara göz tembelliği denir. Hipermetrop yada Miyop olan kişilerin görmeleri gözlük numaraları ne olursa olsun gözlükle düzeltilebilmektedir ancak göz tembelliğiniz varsa gözlükle düzeltilemez. Burada 2/10 demek gözünüz %20 görüyor demektir.

2. grup sürücülerde ise bir gözün görme oranı 6/10’dan az olmamalıdır. 2 gözün toplam görmesi ise 16/20’den az olmamalıdır. Eğer görme kabiliyetiniz bu oranların altında ise kesinlikle sürücü olur sağlık raporu alamazsınız.

Ehliyet Gözlük Numarası

Gözlük numarası için herhangi bir kısıtlama bulunmaktadır. Gözünüzün derecesi kaç olursa olsun gözlükle düzeltilebildiği için sağlık raporu almaya dolayısı ile araç kullanmaya engel değildir. Yalnızca ehliyetinizde gözlüklü yazacağı için aracınızı kullanırken gözlük takmak zorundasınız. Eğer gözlüksüz araç kullanırken yakalanırsanız gözlüksüz araç kullanmaktan ceza yersiniz.

Ehliyette Gözlük İbaresi (Gözlüklü ehliyet)

Eğer ehliyetinizde gözlük ibaresi varsa araç kullanırken gözlük takmanız gerekmektedir. Eğer gözlüksüz araç kullanırken trafik çevirmesinde yakalanırsanız idari para cezası ödemek zorunda kalırsınız. Ehliyetlerinde gözlük ibaresi bulunan sürücüler hem ceza yememek, hemde can güvenlikleri için kesinlikle gözlüksüz araç kullanmasınlar.

Ehliyette Lens İbaresi (Lensli Ehliyet)

Eğer ehliyetinizde lens ibaresi varsa lensleriniz olmadan araç kullanamazsınız. Kullanmanız ve bir çevirmede yakalanmanız durumunda hakkınızda işlem yapılır ve ceza ödemek durumunda kalırsınız.

Gözlüklü ehliyeti gözlüksüze çevirme

Gözlüklü ehliyeti gözlüksüz ehliyete çevirmek istiyorsanız tekrar sağlık raporu almanız gerekmektedir. Ayrıntılar için bakınız: ehliyet sağlık raporu

Eğer yapılan muayenede göz kusurunuzun izin verilen değerler içerisinde olduğu saptanırsa sürücü olur raporu alırsınız ve gerekli belgelerle beraber ilçe nüfus müdürlüklerine ehliyet yenileme için başvuruda bulunursunuz. Ayrıntılar için bakınız: ehliyet yenileme işlamleri Başvuru sonrasında yeni ehliyetiniz adresinize gönderilir. (Gözlüksüz olarak)

Göz ameliyatı olmak ehliyet almaya engel mi? Göz ameliyatı olmak ehliyet almaya engel değildir. Eğer lazer vb yöntemler ile göz kusurlarınızı düzelttirmişseniz sağlık raporu alabilirsiniz.

Benzer Yazılar