Yayalara yol vermeme cezası

Yayalara yol vermeme cezası, Karayolunda yayalara yol vermeyen araç sürücülerine uygulanan idari para cezasıdır. 2021 yılı güncel ceza tutarı haberin devamındadır.

yayalara yol vermeme cezası
Yayalara yol vermeme cezası 2021
YılCezasıErken Ödeme
2021652 TL489 TL
2020598 TL448.5 TL
2019488 TL366
2018235 TL176,25

İçişleri Bakanlığı 2019 yılını “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” olarak ilan etti ve bu kapsamda yayalara yol vermeyen araç sürücülerine uygulanan idari para cezasını %100 artırdı.

Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla Türkiye genelinde hayata geçirilen kampanya, Mersin’de de uygulamalı bir şekilde anlatıldı. Mersin Valisi Ali İhsan Su ile protokol üyeleri ve çocuklar ellerinde uyarıcı dövizlerle yaya geçidinden geçerek, öncelik yayanın mesajını verdiler. Artık yaya geçidinden geçen yayalara yol vermeyen araç sürücülerine 488 lira ceza kesilecek.

Tüm Türkiye’de aynı anda uygulamaya giren kampanyayla ilgili Mersin’de de etkinlik düzenlendi. İçişleri Bakanlığının ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla 2019 yılını ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan etmesiyle birlikte tüm Türkiye’de farkındalık çalışmaları başlatıldı. Mersin’de İsmet İnönü Bulvarı Ulu Cami önünde etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne ile protokol üyeleri katıldı.

Yayaya yol vermeme cezası ödeme

Ceza nereye ödenir?

Trafik cezası ödeme işlemleri vergi dairesi ile Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinde yapacağınız ödemeleri kredi kartı veya bankamatik kartı kullanarak yapabilirsiniz. Vergi dairesine yapılan ceza ödemeleri ise nakit olarak yapılmaktadır.

Ceza taksitlendirme

Cezaların taksitlendirme işlemleri vergi daireleri aracılığı ile yapılmaktadır. Size kesilen cezayı taksitlendirmek için bağlı olduğunuz vergi dairesine başvurun.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments