1. Anasayfa »
  2. Trafik Cezaları

Emniyet Şeridi İhlali Cezası

Emniyet şeridini yasada belirtilen zorunlu haller dışında kullanan sürücülere 2023 yılı için 4.064 TL emniyet şeridi ihlal cezası uygulanır. Kesilen cezayı erken ödeyen sürücülere %25 oranında kesinti yapılır.

Yıl Cezası Erken Ödeme Ceza Puanı
2024 6.439,81 TL 4.829,86 TL
2023 4.064,00 TL 3.048,00 TL

Kesilen cezalarının 30 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. 30 günden sonra geciken her ay için %5 faiz uygulanmaktadır. Faiziyle beraber toplam tutar cezanın 2 katını geçemez.

Emniyet Şeridi İhlali Ceza Maddesi

Zorunlu haller dışında emniyet şeridini kullanan sürücülere kesilecek cezalar Trafik Kanunu 46/2-f bölümünde açıklanmıştır.

Madde 46- Karayollarında trafik sağdan akar.
Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücüler:
a) Araçlarını, gidiş yönüne göre yolun sağından, çok şeritli yollarda ise yol ve trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten sürmek,
………
f) Trafik kazası, arıza hâlleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmamak,
………
Bu maddenin ikinci fıkrasının (e) bendi hükümlerine uymayanlara 488 Türk lirası, (f), (g) ve (h) bentleri hükümlerine uymayan sürücülere 1.002 Türk lirası, bu maddenin
diğer hükümlerini ihlal eden sürücülere 235 Türk lirası idari para cezası verilir. İkinci fıkranın (d) bendinin kamyon ve çekici sürücüleri tarafından ihlal edilmesi hâlinde ise 1.002 Türk lirası idari para cezası uygulanır.

En çok sorulan sorular

Sivil araçlar yalnızca kaza ve arıza durumunda emniyet şeridini kullanabilir. Şartları taşıyor olmanıza rağmen tarafınıza kesilen bir ceza söz konusu ise itiraz dilekçesi ile Sulh Ceza Mahkemesine itiraz davası açabilirsiniz.

Ceza ödeme işlemleri vergi dairesi yada Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinde yapacağınız ödemeleri kredi kartı veya bankamatik kartı ile yapabilirsiniz.

Cezaların taksitlendirme işlemleri vergi daireleri aracılığı ile yapılmaktadır. Size kesilen park cezasını taksitlendirmek istiyorsanız vergi dairesine başvurun.

Ceza sorgulama işlemlerinizi Gelir İdaresi Başkanlığı, E-devlet ve Emniyet Genel Müdürlüğü internet siteleri üzerinden yapabilirsiniz.

Benzer Yazılar