1. Anasayfa »
  2. Trafik Cezaları

Emniyet Şeridi İhlali Cezası

Emniyet şeridini yasada belirtilen zorunlu haller dışında kullanan sürücülere 2023 yılı için 4064 TL emniyet şeridi ihlal cezası uygulanır.

Emniyet şeridini ihlal eden sürücülere 4.064 TL idari para cezası uygulanır. Cezayı 15 gün içerisinde ödeyen sürücülere %25 indirim uygulanır. (3.048 TL olarak ödersiniz)

Kesilen cezalarının 30 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. 30 günden sonra geciken her ay için %5 faiz uygulanmaktadır. Faiziyle beraber toplam tutar cezanın 2 katını geçemez.

Emniyet şeridi ihlali cezası itiraz
Sivil araçlar yalnızca kaza ve arıza durumunda emniyet şeridini kullanabilir. Şartları taşıyor olmanıza rağmen tarafınıza kesilen bir ceza söz konusu ise itiraz dilekçesi ile Sulh Ceza Mahkemesine itiraz davası açabilirsiniz.

Emniyet şeridi ihlali cezası nereye ödenir?
Ceza ödeme işlemleri vergi dairesi yada Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinde yapacağınız ödemeleri kredi kartı veya bankamatik kartı ile yapabilirsiniz.

Emniyet şeridi ihlali cezası taksitlendirme
Cezaların taksitlendirme işlemleri vergi daireleri aracılığı ile yapılmaktadır. Size kesilen park cezasını taksitlendirmek istiyorsanız vergi dairesine başvurun.

Emniyet şeridi ihlali cezası sorgulama
Ceza sorgulama işlemlerinizi Gelir İdaresi Başkanlığı, E-devlet ve Emniyet Genel Müdürlüğü internet siteleri üzerinden yapabilirsiniz.

Benzer Yazılar

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments