1. Anasayfa »
  2. Trafik Cezaları

Kış Lastiği Takmama Cezası

Kış lastiği takmanın zorunlu olduğu 1 Aralık 2022- 1 Nisan 2023 tarihleri arasında kar lastiği takmayan sürücülere 2023 yılı için 2.568 TL kış lastiği takmama cezası kesilir.

Yıl Cezası Erken Ödeme Ceza Puanı
2024 4.069,25 TL 3.051,94 TL
2023 2.568,00 TL 1.926,00 TL

Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık 2023 tarihinde başlıyor ve 1 Nisan 2024 tarihinde sona eriyor. Bu tarihler arasında kış lastiği kullanımı zorunludur.

Kış lastiği takmayan sürücülere 2.568 TL idari para cezası yaptırımı uygulanır. Cezanın 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25 indirim uygulanır. (1900.5  TL ödersiniz)

Kış Lastiği Takmama Ceza Maddesi

Kış lastiği mecburiyetine uymayan araç sürücülerine uygulanacak cezalar Karayolları Trafik Kanunu 65/a maddesinde düzenlenmiştir.

Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yılın belirli dönemi için zorunlu tutulur.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bu yetkisini valiliklere devredebilir. Bu madde hükümleri çerçevesinde araçları denetlemeye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yetkilendirdiği Bakanlık personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri yetkilidir.

Bu maddede düzenlenen yükümlülüğe uymayan aracın işletenine 625 Türk Lirası tutarında bu maddede belirtilen görevlilerce idari para cezası verilir ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir. Bu maddede belirtilen idari para cezasının tutarını azaltmaya ve iki katına kadar artırmaya Cumhurbaşkanı yetkilidir.

Bu maddeye ilişkin usul ve esaslar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirlenir.

Kış lastiği hangi araçlarda zorunlu?

Kış lastiğinin zorunlu olduğu araçlar Trafik kanununda düzenlenmiştir.

Ticari araçlar: Yolcu ve eşya taşımacılığı yapan bütün araçlar, 1 Aralık 2023 – 1 Nisan 2024 tarihleri arasında kış lastiği takmak zorundadır. Ticari taksi, kamyon, minibüs, otobüs, çekici, tanker ve kamyonet türü araçlar için kış lastiği zorunluluğu vardır.
Özel araçlar: Hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu bulunmamaktadır ancak yoğun kar yağışı görülen dönemlerde Emniyet Genel Müdürlüğü yoğun kar yağışı yaşanan illere özel genelge yayınlayarak zorunluluk getirebilmektedir.

Kendi güvenliğiniz için kış lastiğinin zorunlu olduğu tarihlerde kış lastiği taktırmanızı öneriyoruz çünkü bu lastiklerdeki dişler, suyun lastiklerdeki kılcal damarlardan tahliyesini yapmakta ve aracın kaymasının önüne geçmektedir. Özellikle yağmurlu ve karlı havalarda etkisini daha fazla hissedebilirsiniz.

7 derecenin altındaki sıcaklıklarda kış lastikleri araçların yol tutuşunu artırmaktadır.

Türkiye’de kış lastiği kullanımı 54 ilde zorunlu tutulmuştur.

Kış lastiği kullanımı zorunlu iller:

  • Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Artvin, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, İstanbul, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Karabük, Düzce
En çok sorulan sorular

Kış lastiği cezası, aracına kış lastiği taktırmayan araç sahibine yazılır.

Kamyon, çekici, tanker, otobüs, yarı römork ve römork türü araçlarda lastik diş derinliği, en az 4 mm olmak zorundadır.

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2023'te başlayacaktır.

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Nisan 2024'te sona erecektir.

Hususi araçlar için kar lastiği takma zorunluluğu bulunmamaktadır. Yalnızca ticari araç sürücüleri için zorunluluk vardır.

Dört mevsim diye tabir edilen lastikler kış lastiği yerine geçmemektedir. Bu nedenle kış lastiği takmadığınız için ceza yersiniz.

Benzer Yazılar