1. Anasayfa »
  2. Trafik Cezaları

Çakar takma cezası

Usulsüz olarak çakar lamba takan sürücülere 6.439,81 TL ceza kesilir ve bu kuralı bir yıl içinde 3 kez ihlal eden araçlar 15 gün süreyle trafikten men edilir.

Yıl Cezası Erken Ödeme Ceza Puanı
2024 6.439,81 TL 4.829,86 TL
2023 4.064,00 TL 3.048,00 TL

Kamu hizmeti sağlayan geçiş üstünlüğüne sahip araçlara takılan çakar lambalar, özellikle büyükşehirlerde sürücülerin trafik yoğunluktan kaçmak için suistimal ettiği konuların başında geliyor.

Geçiş üstünlüğü olmadığı halde çakar lamba takan sürücülere 4064 TL para cezası uygulanır. Cezanın 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25 indirim uygulanır. (3048 TL ödersiniz)

Çakar takan sürücülere kesilen idari para cezasının yanı sıra araçlarını yasalara uygun hale getirmesi için ihtarda bulunulur. İhtarda verilen süre için teknik şartlara uygun duruma getirilmediğinin tespiti halinde araç trafik zabıtasınca trafikten men edilir.

Kesilen cezalarının 30 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. 30 günden sonra geciken her ay için %5 faiz uygulanmaktadır. Faiziyle beraber toplam tutar cezanın 2 katını geçemez.

Çakarlı Araç Ceza Maddesi

Usulsüz çakar takan araçlara verilecek cezalar 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 26. maddesi ve Karayolları Trafik Yönetmeliği 60. maddesinde belirlenmiştir.

2918 sayılı kanun madde 26
(Ek:18/10/2018-7148/16 md.) Mevzuatta belirtilen ışıklı ve/veya sesli uyarı işareti veren cihazların mevzuatta izin verilmeyen araçlara takılması ve kullanılması yasaktır

Karayolları Trafik Yönetmeliği Madde 60:
Araçların dışında bulundurulması zorunlu işaretlerden başka, araçlara; reklam, yazı, işaret, resim, şekil, sembol, ilan, flama, bayrak ve benzerlerinin takılması, yazılması, sesli ve ışıklı donanımların bulundurulması ve izin verilmesine dair esas ve usuller ile diğer hususlar İçişleri Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikte gösterilir.

Ceza ödeme

Ceza ödeme işlemleri vergi dairesi yada Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinde yapacağınız ödemeleri kredi kartı veya bankamatik kartı ile yapabilirsiniz.

Ceza taksitlendirme

Cezaların taksitlendirme işlemleri vergi daireleri aracılığı ile yapılmaktadır. Size kesilen park cezasını taksitlendirmek istiyorsanız vergi dairesine başvurun.

En çok sorulan sorular

Eğer sürücü ile ruhsat sahibi farklı ise çakar cezası sürücüye ayrı ruhsat sahibine ayrı yazılır.

Benzer Yazılar