1. Anasayfa »
  2. Faydalı Bilgiler

Ehliyet Renk Körlüğü Testi

Ehliyet renk körlüğü testi. Aşağıdaki testi çözerek renk körü olup olmadığınızı, eğer renk körü iseniz hangi tür renk körü olduğunu anlayabilirsiniz. Test sayfanın devamında …

Renk körlüğü, dünya çapında 180 milyon kişiyi etkilemiş kalıtsal bir hastalıktır. Renk körlüğü bulunan kişiler bazı renkleri birbirinden ayırt edemez. Bir kısım renk körleri Kırmızı ile Yeşili birbirinden ayırt edemezken, bir kısım renk körleri sarı ile mavi renkleri ayırt edemez.

Önceleri renk körü olanlara sağlık raporu olumlu düzenlenmiyor ve ehliyet alamıyorlardı. Ancak yapılan yeni düzenleme ile renk körü olmanız ehliyet almak için engel teşkil etmiyor.. Herhangi bir koşul aranmadan renk körü olanlar ehliyet alabilir.

Teste geçmeden önce şu konuda uyaralım. Renk körü için asıl teşhis, uzman bir göz doktoru tarafından yapılmalıdır.

ehliyet renk körlüğü 3 resmi

ehliyet renk körlüğü 73 resmi

ehliyet renk körlüğü 45 resmi

ehliyet renk körlüğü 29 resmi

ehliyet renk körlüğü 16 resmi

ehliyet renk körlüğü 8 resmi

ehliyet renk körlüğü 7 resmi

ehliyet renk körlüğü 6 resmi

ehliyet renk körlüğü 5 resmi

ehliyet renk körlüğü yeni 5 resmi

Renk Körlüğü Nasıl Tespit Edilir

Ailenizde renk körlüğü olan bir kişi varsa yada renkleri tanımada zorluk çekiyorsanız sizde renk körlüğü olma ihtimali vardır. Bunun için mutlaka bir göz doktoruna giderek muayene olmalısınız. Yapılan muayenede sizde renk körlüğü olup olmadığı, eğer varsa hangi tür renk körü olduğunuz ortaya çıkar.

Tedavisi var mı?

Renk körlüğünün ne yazık ki bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak uygulanan çeşitli yöntemler ile renkleri ayırt edebilir hale gelebilirsiniz. Bunun için Chromagen adında lensler yada gözlükler mevcuttur. Lens yada gözlük takarak renkleri ayırt edebilirsiniz.

Benzer Yazılar