Plakasız araç kullanma cezası

Ruhsatlı aracı plakasız kullanan sürücülere Trafik Kanunu kapsamında 2021 yılı için 3060 TL trafik cezası kesilir ve trafikten men edilir. Ön veya arka plakası olmadan araç kullanan sürücüler ise …

plakasız araç kullanma
Plakasız araç kullanma cezası 2021
YılCezasıErken ÖdemeCeza Puanı
20212 270 TL1 70220
20202 081 TL1 560,7520
20191 698  TL1 273,520
20181 295 TL971,2520

Tescilli aracı plakasız kullanan araç sahiplerine verilen cezalar artırıldı.

* Plakasız araç kullanmanın bahanesi yoktur. Plakası düşen veya farklı nedenlerden dolayı da olsa plakasız olarak araç kullanıyorsanız aynı ceza uygulanır.

** Ön veya arka plaka takılmayarak tek plaka ile geziliyorsa yine aynı ceza uygulanır.

Plakasız araç kullanan sürücülerin araçları, araç tescil edilinceye veya tescil plakası takılıncaya kadar araç trafikten men edilir.

Plakasız araç kullanma ceza maddesi

Ruhsatlı aracı plakasız kullanan sürücülere 2918 sayılı Trafik Kanunu 23. maddesine göre trafik cezası kesilir.

Trafik Kanunu Madde:23
Araç tescil belgesi ve tescil plakasının, araç üzerinde uygun durumda bulundurulması zorunludur.
…………………..
Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye 1.698 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası takılıncaya kadar araç trafikten men edilir..

Plakasız araç kullanma cezası ödeme

Plakasız araç kullanma cezası nereye ödenir?

Trafik cezası ödeme işlemleri vergi dairesi ile Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinde yapacağınız ödemeleri kredi kartı veya bankamatik kartı kullanarak yapabilirsiniz. Vergi dairesine yapılan ceza ödemeleri ise nakit olarak yapılmaktadır.

Plakasız araç kullanma cezası taksitlendirme

Cezaların taksitlendirme işlemleri vergi daireleri aracılığı ile yapılmaktadır. Size kesilen cezayı taksitlendirmek için bağlı olduğunuz vergi dairesine başvurun.

Plakasız motor kullanma cezası

Plakasız olarak motor kullanmanın cezası ile plakasız araç kullanma arasında herhangi bir fark yoktur ve aracını plakasız olarak kullanan araç sahiplerine uygulanan yaptırımların aynısı motor sürücülerine de uygulanır.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments