1. Anasayfa »
  2. Trafik Cezaları

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası

Kırmızı ışıkta geçme cezası, kırmızı ışık kurallarına uymayan sürücülere Karayolu Trafik Kanunu uyarınca her yıl yeniden değerleme oranına göre belirlenen tutarlarda uygulanan idari para cezasıdır. Kırmızı ışıkta geçme cezasını erken ödeyen sürücülere %25 oranında indirim uygulanır.

Karayollarında en çok yapılan ihlallerin başında kırmızı ışıkta geçme gelmektedir. Trafik güvenliğini tehlikeye sokan davranışlardan biridir. Kırmızı ışıkta geçtiği Trafik Polisi ya da Mobese kameraları tarafından tespit edilen kişilere idari para cezası kesilir.

Kırmızı ışıkta geçme cezası 2021
Yıl Cezası Erken Ödeme Ceza Puanı
2021 314 TL 235 20
2020 288 TL 216 20
2019 235 TL 176,25 20
2018 176 TL 132 20

Yukarda yazan ceza tutarı http://www.trafik.gov.tr/trafik-mevzuat adresindeki 2021 yılı trafik para ceza rehberinden alınmıştır.

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası Ödeme

Sürücüler, trafik cezası tebliğ edildikten sonra 30 gün içerisinde trafik cezasını ödemek zorundadır. Tebliğden sonraki 15 gün içerisinde ödeme yapılırsa, ceza üzerinden %25 indirim uygulanır. Cezanın tebliğ tarihinden sonra 30 gün geçmiş ve ceza ödenmemişse, ödenmeyen her ay için %5 gecikme faizi uygulanır.

Kırmızı ışıkta geçme cezası nereye ödenir?

Trafik cezası ödeme işlemleri vergi dairesi ile Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Gelir idaresi başkanlığı internet sitesi üzerinden ödemeyi ivd.gib.gov.tr bağlantısı üzerinden yapabilirsiniz. GİB internet sitesi üzerinde yapacağınız ödemeleri kredi kartı veya bankamatik kartı kullanarak yapabilirsiniz. Vergi dairesine yapılan ceza ödemeleri ise nakit olarak yapılmaktadır.

Ceza ödeme işlemleri ayrıca bankaların internet şubeleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Ödeme yapabileceğiniz bankalar:

  • İş Bankası
  • Halk Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Garanti
  • Akbank

Kırmızı ışıkta geçme cezası taksitlendirme

Cezaların taksitlendirme işlemleri vergi daireleri aracılığı ile yapılmaktadır. Size kesilen cezayı taksitlendirmek için bağlı olduğunuz vergi dairesine başvurun.

Kırmızı Işık Cezası Sorgulama

Kırmızı ışık ceza sorgulama işlemleri e devlet üzerinden yapılabilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama bağlantısı üzerinden e devlet girişi yaptıktan sonra adımıza yazılan para cezasını görebiliriz.

Ceza sorgulama işlemleri ayrıca bankaların internet şubesi üzerinden de yapılabilmektedir.

Kırmızı Işık Cezası Merak Edilenler

Mobese kırmızı ışık cezası yazar mı?

mobese kırmızı ışık cezası yazar mı

Mobse kameraları, şehrin güvenliği için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kurulmaktadır. Güvenliğin yanı sıra KGYS (Kent Güvenlik Yönetim Sistemi), kırmızı ışık cezası yazabilmektedir. Yüksek çözünürlük ve gece görüş özelliğine sahip olan bu kameralar, kırmızı ışık ihlali yapan araçların plakalarını tespit edebilmektedir.

Kırmızı ışık ceza maddesi

Kırmızı ışık kuralını ihlal etmenin cezası Karayolu Trafik Kanunu 47/1-b maddesinde açıklanmıştır ve halk arasında 47/1-b trafik cezası olarak bilinir. Bu kuralı son 1 yıl içerisinde 4 kez ihlal eden sürücülerin ehliyetlerine 30 gün süreyle el konulur.

Sarı ışıkta geçme cezası

Halkımızın kronik sorunudur sarıda geçmek. Trafik ışıklarında beklerken sarı yanar yanmaz hemen korna sesini duyarsınız. Peki sarı ışıkta geçmek suç mu? Sarı ışıkta geçmek suç değildir ve para cezası gerektirmez ancak sarıda geçeyim derken kırmızıya yakalanma riskiniz de bulunduğundan sarı ışıkta geçmemekte fayda var.

Kırmızı ışıkta geçme cezası ne zaman gelir?

Araç plakanıza yazılan cezalar bir hafta – 10 gün içerisinde ikametgah adresinize gelir. Bu durum bulunduğunuz bölgedeki PTT’nin yoğunluğuna bağlı olarak 3 haftaya kadar uzayabilmektedir.

Benzer Yazılar

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments