1. Anasayfa »
  2. Trafik Cezaları

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası

Kırmızı ışıkta geçme cezası 2023 yılı için 951 TL olarak belirlenmiştir. Cezayı 15 gün içinde ödeyen sürücülere %25 indirim yapılır.

Yıl Cezası Erken Ödeme Ceza Puanı
2024 1.506,95 TL 1.130,22 TL
2023 951,00 TL 713,25 TL
2021 314,00 TL 235,50 TL
2020 288,00 TL 216,00 TL
2019 235,00 TL 176,25 TL
2018 176,00 TL 132,00 TL

Kırmızı Işıkta Geçme Ceza Maddesi

Karayollarında en çok yapılan ihlallerin başında kırmızı ışıkta geçme gelmektedir. Trafik güvenliğini tehlikeye sokan davranışlardan biridir. Kırmızı ışıkta geçtiği Trafik Polisi ya da Mobese kameraları tarafından tespit edilen kişilere idari para cezası kesilir. Kırmızı ışıkta geçen sürücülere kesilecek ceza 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 47/1-B bölümünde açıklanmıştır.

Madde:47 – Karayollarından faydalananlar aşağıdaki sıralamaya göre;

a) Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafetli veya işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işaretlerine,
b) Trafik ışıklarına,
c) Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara,
d) Trafik güvenliği ve düzeni ile ilgili olan ve yönetmelikte gösterilen diğer kural, yasak, zorunluluk veya yükümlülüklere uymak zorundadırlar.
(Değişik:18/10/2018-7148/20 md.) Trafik zabıtası veya diğer yetkililerin dur işaretlerine, ışıklı trafik işaretlerinden kırmızı renkli olanına ve sesli işaretlere uymayan sürücüler 235 Türk lirası, bu maddede yazılı diğer trafik işaretlerine ve kurallarına uymayan sürücüler, 108 Türk lirası para cezası ile cezalandırılırlar.

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası Ödeme

Sürücüler, trafik cezası tebliğ edildikten sonra 30 gün içerisinde trafik cezasını ödemek zorundadır. Tebliğden sonraki 15 gün içerisinde ödeme yapılırsa, ceza üzerinden %25 indirim uygulanır. Cezanın tebliğ tarihinden sonra 30 gün geçmiş ve ceza ödenmemişse, ödenmeyen her ay için %5 gecikme faizi uygulanır.

Kırmızı Işık Cezası Sorgulama

Kırmızı ışık ceza sorgulama işlemleri e devlet üzerinden yapılabilmektedir.  Ceza sorgulama işlemleri ayrıca bankaların internet şubesi üzerinden de yapılabilmektedir.

En çok sorulan sorular

mobese kırmızı ışık cezası yazar mı

Mobse kameraları, şehrin güvenliği için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kurulmaktadır. Güvenliğin yanı sıra KGYS (Kent Güvenlik Yönetim Sistemi), kırmızı ışık cezası yazabilmektedir. Yüksek çözünürlük ve gece görüş özelliğine sahip olan bu kameralar, kırmızı ışık ihlali yapan araçların plakalarını tespit edebilmektedir.

Araç plakanıza yazılan cezalar bir hafta - 10 gün içerisinde ikametgah adresinize gelir. Bu durum bulunduğunuz bölgedeki PTT'nin yoğunluğuna bağlı olarak 3 haftaya kadar uzayabilmektedir.

Halkımızın kronik sorunudur sarıda geçmek. Trafik ışıklarında beklerken sarı yanar yanmaz hemen korna sesini duyarsınız. Peki sarı ışıkta geçmek suç mu? Sarı ışıkta geçmek suç değildir ve para cezası gerektirmez ancak sarıda geçeyim derken kırmızıya yakalanma riskiniz de bulunduğundan sarı ışıkta geçmemekte fayda var.

Cezaların taksitlendirme işlemleri vergi daireleri aracılığı ile yapılmaktadır. Size kesilen cezayı taksitlendirmek için bağlı olduğunuz vergi dairesine başvurun.

Trafik cezası ödeme işlemleri vergi dairesi ile Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Gelir idaresi başkanlığı internet sitesi üzerinden ödemeyi ivd.gib.gov.tr bağlantısı üzerinden yapabilirsiniz. GİB internet sitesi üzerinde yapacağınız ödemeleri kredi kartı veya bankamatik kartı kullanarak yapabilirsiniz. Vergi dairesine yapılan ceza ödemeleri ise nakit olarak yapılmaktadır.

Ceza ödeme işlemleri ayrıca bankaların internet şubeleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Ödeme yapabileceğiniz bankalar:

  • İş Bankası
  • Halk Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Garanti
  • Akbank

Benzer Yazılar