1. Anasayfa »
  2. Trafik Cezaları

Egzoz muayenesi yaptırmama cezası

Egzoz muayenesi yaptırmama cezası, 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında egzoz muyanesi yaptırmayan araç sürücülerine kesilen idari para cezasıdır. 2021 yılı için belirlenmiş ceza miktarları aşağıda verilmiştir.

Egzoz muayenesi yaptırmama cezası 2021
Yıl Cezası Erken Ödeme
2021 2 067 TL 1 895 TL
2020 1 896 TL 1 422 TL
2019 1 546,6 TL 1 160 TL
2018 1 250 TL 937.5 TL

Kesilen cezalarının 30 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. 30 günden sonra geciken her ay için %5 faiz uygulanmaktadır. Faiziyle beraber toplam tutar cezanın 2 katını geçemez.

Kesilen cezaların 15 gün içinde ödenmesi durumunda %25 indirim uygulanır.

Egzoz muayenesi periyotları

Karayollarında trafiğe çıkan bütün araçların egzoz muayelerinin yaptırılmış olması gerekmektedir.

  • Özel otomobillerde ilk muayene araç trafiğe çıktıktan sonraki 3. yılın sonunda yapılır, daha sonra 2 yılda bir yapılır.
  • Resmi otomobillerde ilk muayene araç trafiğe çıktıktan sonraki 2. yılın sonunda yapılır, daha sonra 1 yılda bir yapılır.
  • Diğer taşıtlarda Resmi otomobillerde ilk muayene araç trafiğe çıktıktan sonraki 1. yılın sonunda yapılır, daha sonra 1 yılda bir yapılır.

Egzoz muayenesi yaptırmama cezası ödeme

Ceza nereye ödenir?

Ceza ödeme işlemleri vergi dairesi yada Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinde yapacağınız ödemeleri kredi kartı veya bankamatik kartı ile yapabilirsiniz.

Egzoz muayenesi yaptırmama cezası taksitlendirme

Cezaların taksitlendirme işlemleri vergi daireleri aracılığı ile yapılmaktadır. Size kesilen park cezasını taksitlendirmek istiyorsanız vergi dairesine başvurun.

Egzoz muayenesi yaptırmama cezası sorgulama

Ceza sorgulama işlemlerinizi Gelir İdaresi Başkanlığı, E-devlet ve Emniyet Genel Müdürlüğü internet siteleri üzerinden yapabilirsiniz.

Egzoz muayenesi nerede yapılır?

Egzoz muayenesi bulunduğunuz bölgede egzoz gazı ölçüm hizmeti veren sabit bir istasyon varsa o istasyonda yapılır. Eğer bulunduğunuz bölgede istasyon yoksa muayene için gittiğiniz TÜVTÜRK istasyonunda yapılır.

**** Egzoz gazı ölçümü yaptırmadan araç muayenesi yaptırılamamaktadır.

Benzer Yazılar

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments