1. Anasayfa »

8 Aralık 2013 Ehliyet Sınavı Motor Soruları

8 Aralık 2013 ehliyet sınavı motor sorularını çözerek sınava hazırlanabilirsiniz. Motor çıkmış soruları pdf olarak da indirebilirsiniz.

Soru 1.

Otomobillerde, mekanizmayı oluşturan motor, tekerlek, şasi vb. bölümlerin dışında kalan, görünen dış bölüme ne ad verilir?

 

 

 

 

Soru 2.

Yakıtı doğrudan doğruya silindirler içersinde yakan ve üretilen ısı enerjisini pistonbiyel mekanizması ile krank miline ileten motorlara ne ad verilir?

 

 

 

 

Soru 3.

Aşağıdakilerden hangisi, aracı kullanmaya başlamadan önce yapılması gereken hazırlıklardan biri değildir?

 

 

 

 

Soru 4.

Dizel motorlu aracın gösterge panelinde aşağıdaki ikaz ışıklarından hangisinin yanıyor olması, ısıtma bujilerinin çalışmakta olduğunu bildirir?

 

 

 

 

Soru 5.

Yakıt içerisinde toz, su veya pislik varsa motor nasıl çalışır?

 

 

 

 

Soru 6.

Aşağıdakilerden hangisinin eksilmesi veya özelliğini kaybetmesi durumunda kuru sürtünme sonucu oluşan ısının etkisiyle motor parçaları birbirine kaynar ve sıkışır?

 

 

 

 

Soru 7.

Aracın lastikleri ne zaman kontrol edilir?

 

 

 

 

Soru 8.

Aşağıdakilerden hangisi, aracın yavaşlaması ve durması hâllerinde diğer araçları ikaz etmek amacıyla yanar?

 

 

 

 

Soru 9.

Akünün elektrolit seviyesi azalmış ise ne ilave edilir?

 

 

 

 

Soru 10.

Motorun soğutma sisteminde kullanılan antifriz, donmayı önlemenin yanısıra soğutma sıvısının geçtiği yerlerde korozyonu, paslanmayı ve kireç oluşumunu da engelleyerek parçaların ömrünü artırmaktadır.
Buna göre, antifriz kullanımı motorlarda hangi durumda tercih edilmelidir.

 

 

 

 

Soru 11.

Seyir hâlindeki aracın gösterge panelinde aşağıdaki ikaz ışıklarından hangisinin yanıyor olması, trafik kurallarına uymak şartıyla derhal durulması gerektiğini belirtir?

 

 

 

 

Soru 12.

Aşağıdakilerden hangisinin periyodik bakımı yapılmadığında motorun içine giren hava akışı zorlaşır, motor çekişten düşer ve yakıt sarfiyatı artar?

 

 

 

 


EHLİYET SINAVLARI